Tip 2 diyabet oluşturulan sıçanların karaçiğer dokusunda oksidatif stres üzerine nanofower formundaki nitril türevlerinden birinin etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of a nitrile derivative in nanoflower form on oxidative stress in the liver tissue of Type 2 diabetes-induced rats
  1. Tez No: 966537
  2. Yazar: ARZU YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİTHAN TAYSI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Tip 2 diyabet, insülin direnci ve hiperglisemi ile karakterize olup, oksidatif stresin önemli rol oynadığı kronik bir metabolik hastalıktır. Bu çalışmada, dipeptidil peptidaz-4 (DPP-4) inhibitörü olarak tasarlanan yeni bir siyano türevli bileşik ve nanoflower formunun deneysel diyabet modeli oluşturulan sıçanların karaciğer dokusunda oksidatif stres, antioksidan yanıt ve doku hasarı üzerindeki etkileri araştırıldı. Sıçanlar; normal kontrol, dimetil sülfoksit (DMSO), diyabetik kontrol, vildagliptin, sentezlenen ajan ve nanoflower grubu olmak üzere altı gruba ayrıldı. Karaciğer dokusu homojenatlarında total oksidan status (TOS), oksidatif stres indeksi (OSI), malondialdehit (MDA), peroksinitrit (ONOO⁻) ve Keap1 düzeyleri oksidan belirteçler; total antioksidan status (TAS), nükleer faktör eritroid 2 ile ilişkili faktör 2 (Nrf2), natif tiyol ve total tiyol düzeyleri antioksidan parametreler olarak ölçüldü. Karaciğer hasarını değerlendirmek için 5'-nükleotidaz (5'-NT), gama glutamil transferaz (GGT), iskemi modifiye albümin (İMA), direkt bilirubin (DB) ve total bilirubin (TB) incelendi. Diyabet grubunda oksidan parametreler 15. ve 30.
Özet (Çeviri)
Type 2 diabetes is a chronic metabolic disease characterized by insulin resistance and hyperglycemia, and in which oxidative stress plays a significant role. In this study, the effects of a novel cyano-derived compound and its nanoflower form, designed as a dipeptidyl peptidase-4 (DPP-4) inhibitor, on oxidative stress, antioxidant response, and tissue damage in the liver tissue of rats in an experimental diabetes model were investigated. Rats were divided into six groups: normal control, dimethyl sulfoxide (DMSO), diabetic control, vildagliptin, the synthesized agent, and the nanoflower group. Oxidant markers included total oxidant status (TOS), oxidative stress index (OSI), malondialdehyde (MDA), peroxynitrite (ONOO⁻), and Keap1 levels in liver tissue homogenates; and antioxidant parameters included total antioxidant status (TAS), nuclear factor erythroid 2-related factor 2 (Nrf2), native thiol, and total thiol. To evaluate liver damage, 5'-nucleotidase (5'-NT), gamma glutamyl transferase (GGT), ischemia-modified albumin (IMA), direct bilirubin (DB) and total bilirubin (TB) were examined.