Farklı yüzey işlemleri uygulanmış dayanak vidalarının geri çıkarma torklarının değerlendirilmesi
Evaluation of removal torque values of the abutment screws that subjected various surface treatments
  1. Tez No: 966552
  2. Yazar: EMİNE DİLARA ÇOLPAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ÖNDER GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu in-vitro çalışmanın amacı, farklı yüzey işlemleri uygulanmış dayanak vidalarının geri çıkarma tork değerlerinin incelenmesidir. 60 adet kemik seviyesi implant otopolimerize akrilik rezin içerisine gömülmüştür. Her bir modelde 1 implant olacak şekilde hazırlanmış modeller için kullanılacak dayanak vidaları termomekanik döngü yapılan ve yapılmayan olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Daha sonra dayanak vidaları kendi içerisinde yüzey işlemlerine göre; yüzey işlemi yapılmayan (NT) grup (n=10), anodik oksidasyon (AO) grubu (n=10) ve DLC kaplama (DLC) grubu (n=10) olmak üzere 3 alt gruba ayrılmıştır. Tüm dayanak vidaları 30 Ncm ile dijital tork ölçüm cihazında sıkılanmıştır. Termomekanik döngü yapılmayanların geri çıkarma tork değerleri ölçümü sıkılamadan hemen sonra; termomekanik döngü yapılanların geri çıkarma tork değerleri ise döngüden sonra aynı dijital tork ölçüm cihazında yapılmıştır. Elde edilen değerler göz önünde bulundurularak geri çıkarma tork değerlerinin sapma yüzdesi (PERDEV) hesaplanmıştır. Daha sonra PERDEV'ler istatistiğe tabi tutulmuştur. Bu çalışmanın sınırları dahilinde şu sonuçlara ulaşılmıştır: Termomekanik döngü sonrasında tüm grupların geri çıkarma tork değerlerinde düşme gözlenmiştir. Dayanak vidalarına uygulanan farklı yüzey işlemleri dayanak vidalarının geri çıkarma tork değerlerini etkilemiştir ve bu etkileşim istatistiksel olarak anlamlı bir yükselme olarak gözlenmiştir. Anodik oksidasyon yapılan dayanak vidaları hem termomekanik döngü yapılan grupta hem termomekanik döngü yapılmayan grupta en düşük tork kaybı değerleri sergilemiştir. Klinik kullanımda vida stabilitesinin korunması amacıyla anodik oksidasyon yapılmış dayanak vidalarının kullanımı umut verici olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this in-vitro study is to investigate removal torque values of abutment screws which had been subjected to various surface treatments. 60 bone-level implants were embedded in auto polymerized acrylic resine. The specimens were prepared with 1 implant for each. Abutment screws were divided into two groups as screws with thermomechanical cycling and screws without thermomechanical cycling. Then abutment screws were divided into 3 subgroups according to surface treatments: non-treated (NT) group (n=10) , anodic oxidation (AO) group (n=10), DLC coating (DLC) group (n=10). All abutment screws were tightened on a digital torquemeter with 30 Ncm according to manufacturers' instructions. The removal torque values of abutment screws without thermomechanical cycling were measured immediately after tightening. The removal torque values of abutment screws with thermomechanical cycling were measured after cycle with the same torque measurement device. The percentage of deviations (PERDEV) of removal torque values were calculated considering these values. Then PERDEVs were statistically analyzed. The following results were obtained in this study: A decrease was observed in removal torques of all groups after thermomechanical cycling. A statistically significant increase was observed in abutment screws after surface treatments. The abutment screws with AO exhibited the lowest torque value loss in both thermomechanical cycling and non-thermomechanical cycling groups. The use of abutment screws with AO can be promising to maintain screw stability.