Cumhuriyet döneminde siyasi, ekonomik ve sosyo-kültürel yönleriyle Urla (1923-1950)
Urla with political,economic and socio-cultural aspects in the Republican period(1923-1950)
  1. Tez No: 966563
  2. Yazar: ESEN AY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 413
Özet
Bu tez, 1923-1950 yılları arasında İzmir'in Urla ilçesinde yaşanan ekonomik, sosyokültürel ve idari dönüşümleri kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Cumhuriyet'in modernleşme ve kalkınma politikalarının yerel yerleşimlere yansımalarını anlamak amacıyla gerçekleştirilen bu çalışmada, nüfus mübadelesi, eğitim, sağlık, ulaşım altyapısı, esnaf ve sanatkârların yapısı gibi temel alanlardaki değişimler ele alınmıştır. Çalışma; arşiv belgeleri, dönem gazeteleri, sözlü tarih görüşmeleri ve akademik kaynaklar kullanılarak çok yönlü bir analiz sunmaktadır. Özellikle, nüfus mübadelesinin toplumsal yapıda yarattığı etkiler ile yerel yönetimlerin yeniden yapılandırılması süreçleri detaylandırılmıştır. Ayrıca, Urla'nın ekonomik yapısında meydana gelen dönüşümler, esnaf ve sanatkârların gelişimi ve kültürel yaşamın değişimi kapsamlı biçimde değerlendirilmiştir. Sonuç olarak tez, Urla'nın Cumhuriyet'in ilk yıllarında küçük bir kasaba olmaktan çıkarak, bölgesel bir sosyal ve ekonomik merkez haline geldiğini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, ulusal düzeydeki dönüşümlerin, yerel düzeydeki belleğe katkısı vurgulanmıştır. Çalışma, Cumhuriyet'in ilk yıllarında yerel düzeyde yaşanan modernleşme dinamiklerini belgeleyen anlamlı bir kaynak olma özelliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis comprehensively examines the economic, socio-cultural and administrative transformations experienced in the Urla district of Izmir between 1923 and 1950. This study, which was conducted to understand the reflections of the modernization and development policies of the Republic on local settlements, examined changes in fundamental areas such as population exchange, education, health, transportation infrastructure, and the structure of tradesmen and artisans. The study offers a multi-faceted analysis using archival documents, period newspapers, oral history interviews and academic sources. In particular, the effects of the population exchange on the social structure and the processes of restructuring local governments are detailed. In addition, the transformations in the economic structure of Urla, the development of tradesmen and artisans and the change in cultural life are comprehensively evaluated. As a result, the thesis reveals that Urla transformed from a small town into a regional social and economic center in the early years of the Republic. In this context, the contribution of national-level transformations to local-level memory is emphasized. The study is a significant source documenting the dynamics of modernization experienced at the local level in the early years of the Republic.