Yukarı Dicle-Fırat havzasında kırsaldan kente üretim ilişkileri (1839-1922)
Relations of production from rural to urban in upper Tigris-Euphrates basin (1839 – 1922)
  1. Tez No: 966562
  2. Yazar: HAMZA ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALP YÜCEL KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 388
Özet
Osmanlı iktisat tarihi yazınında ihmal edilen bölgelerden biri İmparatorluğun Doğu vilayetleridir. Genel olarak politik, idari ve toplumsal ilişkiler üzerinden incelenen Doğu vilayetleri, iktisadi ve üretim ilişkileri bağlamında ihmal edilen bir alan olarak bilinmektedir. Bu tez çalışması ise Diyarbekir vilayeti ve çevresini yani Yukarı Dicle-Fırat Havzasını üretim, mülkiyet ve emek ilişkileri üzerinden incelemeyi hedeflemektedir. Bölgedeki politik, idari ve toplumsal ilişkileri belirleyen bir unsur olarak iktisadi ilişkiler, çeşitli toplumsal sınıfların birbirleriyle olan ilişkileri üzerinden değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
One of the underexplored areas in the literature on Ottoman economic history is the Empire's eastern provinces. These provinces, typically analyzed in terms of political, administrative, and social relations, are recognized as overlooked in the context of economic and production relations. This thesis seeks to investigate the Diyarbekir province and its environs, specifically the Upper Tigris-Euphrates Basin, with a focus on production, property, and labor relations. Economic relations, as a factor influencing political, administrative, and social dynamics in the region, are assessed in terms of the interactions among various social classes.