Yaşa bağlı maküla dejenerasyonunda sistemik inflamasyon belirteçlerinin hastalık aktivasyonu üzerindeki prediktif rolü
Predictive value of systemic inflammatory markers for disease activation in age-related macular degeneration
  1. Tez No: 966592
  2. Yazar: MEHMET KÖMÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER ÖZÇİMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Amaç: Yaşa bağlı maküla dejenerasyonu, yaşlı bireylerde santral görme kaybının önde gelen nedenlerinden biridir. Hastalığın patogenezi, progresyonu ve tedaviye yanıtı açısından inflamasyonun rolü gün geçtikçe önem kazanmakta olup, çalışmamızda ucuz ve kolay ulaşılabilir sistemik inflamatuar biyobelirteçlerin YBMD'nin aktivitesinin izlenmesi hedeflenmektedir. Çalışmamızda neovasküler YBMD alt tiplerinde klinik olarak tanımlanan eksudatif ve noneksudatif fazları arasında nötrofil lenfosit oranı, platelet lenfosit oranı, monosit lenfosit oranı, sistemik immün inflamasyon indeksi, ortalama platelet hacmi ve eritrosit dağılım genişliği gibi sistemik inflamasyonla ilişkilendirilmiş kolay ulaşılabilir, ucuz biyobelirteçlerin YBMD tanısında ve tedavi kararındaki prediktif değerini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Ocak 2023 - Ocak 2025 tarihleri arasında Konya Şehir Hastanesi Göz Hastalıkları Retina Kliniğinde takibi yapılan YBMD tanılı hastaların retrospektif kesitsel olarak değerlendirilmesi esasındadır. Çalışmaya maküler neovaskülarizasyonun (MNV) alt tipleri olan tip 1 MNV, tip 2 MNV, tip 3 MNV ve polipoidal koroidal vaskülopati hastalarından oluşan her biri 53 hastadan oluşan hasta grupları ve ek hastalığı bulunmayan benzer yaş aralığındaki 53 katarakt hastasının preoperatif değerlendirmelerinden elde edilen veriler dahil edilmiştir.Hasta grupların klinik seyirleri sırasında eksudatif ve noneksudatif fazları ayrı olarak değerlendirilmiş olup bu veriler aynı hasta gruplarından elde edilmiştir.Hastalarda akut inflamatuar durumlar CRP değerleri ile dışlanmış olup hastaların tam kan sayımı, sistemik inflamatuar belirteçleri ve multimodal görüntüleme bulguları retrospektif olarak analiz edilmiştir. Eksudatif ve noneksudatif fazlar arasında istatiksel karşılaştırmalar yapılmış ve fazlar arası geçişlerde sistemik inflamatuar belirteçlerin tanısal gücü ROC analizinden elde edilen eğri altında kalan alan ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Age-related macular degeneration (AMD) is one of the leading causes of central vision loss in the elderly population. The role of inflammation in the pathogenesis, progression, and treatment response of the disease is increasingly emphasized. In this study, we aimed to investigate whether inexpensive and easily accessible systemic inflammatory biomarkers could be used to monitor AMD activity. Specifically, we assessed the predictive value of systemic inflammatory markers such as neutrophil-to- lymphocyte ratio (NLR), platelet-to-lymphocyte ratio (PLR), monocyte-to- lymphocyte ratio (MLR), systemic immune-inflammation index (SII), mean platelet volume (MPV), and red cell distribution width (RDW) in the diagnosis and management of AMD, particularly in distinguishing between its exudative and non- exudative phases in different neovascular AMD subtypes Material and Methods: This retrospective cross-sectional study was conducted at the Retina Unit of the Ophthalmology Department, Konya City Hospital, between January 2023 and January 2025. A total of 212 patients with neovascular AMD—comprising four subgroups (type 1 MNV, type 2 MNV, type 3 MNV, and polypoidal choroidal vasculopathy) with 53 patients in each group—were included. Additionally, 53 age- matched cataract patients without systemic comorbidities served as the control group. Exudative and non-exudative phases were evaluated separately within the same patient cohort during clinical follow-up. Acute inflammatory conditions were excluded based on C-reactive protein (CRP) levels. Complete blood count parameters, systemic inflammatory indices, and multimodal imaging findings were retrospectively analyzed. Statistical comparisons were performed between the phases, and the diagnostic performance of systemic inflammatory markers in phase transitions was assessed using receiver operating characteristic (ROC) analysis and the area under the curve (AUC).