Unconventional tales: Quests for self and storytelling in fairy tales
Alışılmadık masallar: Masallarda benlik serüvenleri ve hikaye anlatıcılığı
- Tez No: 966591
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN YILDIRIM KOYUNCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu tez, çağdaş İngiliz edebiyatında postmodernizmin etkisiyle birlikte gerçekleşen ontolojik değişimin peri masalı türünü kurgusal farkındalık ve öz-yansıtıcılığa doğru evrimleştirmesini incelemektedir. Gilles Deleuze ve Felix Guattari'nin“Bin Yayla”kitabında tanımladığı köksap kavramından yola çıkılarak, tezde çağdaş peri masallarının, çok sayıda yapıbozumcu anlatı stratejisi ve kimliklerle dolu ağsı bağlantıları ve yersiz yurtsuzlaştırıcı yapıları nedeniyle“köksapsal meta masallar”olarak tanımlanabileceği savunulmaktadır. Bu köksapsal meta masallar, geleneksel peri masallarındaki klasik 'serüven' motifinin görev tamamlama üzerine olan odağını karakterlerin veya hikâye anlatıcıların 'benlik serüveni' kavramına dönüştürür. Bu dönüşümü sağlayan unsurlar kurgusal öz-yansıtıcılık, metinlerarasılık, üst metinsellik, çok seslilik ve polifoni gibi metinde, kimliklerde ve hikâye anlatımında çeşitlilik yaratan yapıbozumcu hikâye anlatıcılığı teknikleridir. Bu tez, A. S. Byatt, Neil Gaiman, Angela Carter ve Roald Dahl'ın seçme eserlerini analiz ederek, edebi peri masalı türünün son yarım asırda biçim ve içerik açısından nasıl değiştiğini göstermeyi ve hikâye anlatıcılığının kimlik oluşturma süreçleri ve okuyucu deneyimi üzerindeki gücünü ortaya koymayı amaçlamaktadır. Tez, köksap kavramını çağdaş peri masallarıyla ele alarak, çağdaş peri masallarının yapı ve hikâyelerinde çoklukların ve ağsı bağlantıların önemini vurgulamaktadır. Bunun amacı, on yedinci ve yirminci yüzyıllar arasında yazılan tanınmış ve külte dönüşmüş peri masallarında yansıtılan basmakalıp ve zıtlık temelli kimlik kavramını sorgulamak ve bu anlayışı yersiz yurtsuzlaştırmaktır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the evolution of the fairy tale genre towards metafictional self-reflexivity in contemporary British literature following the ontological shift that has taken place with postmodernism's impact. Drawing on Gilles Deleuze and Felix Guattari's concept of the rhizome in“A Thousand Plateaus,”it is argued in the dissertation that contemporary fairy tales can be defined as rhizomatic meta tales due to their interconnective and deterritorializing structure filled with multiplicities of deconstructive narrative strategies and identities. These rhizomatic meta tales shift the focus of the traditional quest motif in canonical fairy tales from the completion of the mission to the quest for self of the characters or narrators through employing deconstructive narrative strategies, such as self-reflexivity, intertextuality, metatextuality, heteroglossia and polyphony to create multiplicities within the text, identities and storytelling. By analysing selected contemporary fairy tales of A. S. Byatt, Neil Gaiman, Angela Carter and Roald Dahl, the dissertation aims to reveal how the literary fairy tale genre has transformed over the last half a century in terms of form and content, revealing the power of storytelling and fairy tales on identity formation processes, as well as on the experience of reading. By inserting the concept of the rhizome into the genre of fairy tale, the dissertation highlights the importance of multiplicities and interconnections in contemporary fairy tales' narration and story in order to challenge and deterritorialize the stereotypical and binary-based concept of identity reflected in canonical fairy tales between the seventeenth and twentieth centuries.