Samanyolu'ndaki gezegenimsi bulutsuların fiziksel özellikleri, kimyasal bolluk ve galaktik dağılımları
Analysis of planetary nebular in the milky way: Physicalproperties, chemical abundances, and galactic distributions
- Tez No: 966615
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM AKSAKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Astrofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasında, Samanyolu Gökadası'ndaki gezegenimsi bulutsuların fiziksel ve kimyasal özellikleri ile bu bulutsuların Gökadanın disk, şişkin bölge ve halo gibi yapısal bileşenleri arasındaki dağılımları incelenmiştir. Bu amaçla, HASH (The Hong Kong/AAO/Strasbourg Hα Gezegenimsi Bulutsu Veri Tabanı) veri tabanından seçilen 1449“doğrulanmış gezegenimsi bulutsu”verisi kullanılmıştır. Gezegenimsi bulutsuların çoğunluğunun Galaktik diskte yer aldığı ve halodaki gezegenimsi bulutsuların göreceli olarak daha büyük açısal boyutlara sahip oldukları belirlenmiştir. Gezegenimsi bulutsuların tayf verilerinden elde edilen yaklaşık 16500 ışınım çizgi ölçümlerinden fiziksel parametreler; sönümleme katsayısı, elektron sıcaklığı ve elektron yoğunluğunun sırasıyla 1.5, 9900 K ve 1200 cm-3 medyan değerleriyle Gauss benzeri dağılımlar oluşturduğu gözlenmiştir. Ayrıca elde edilen element bolluklarının 7200 farklı ölçüm sonucunda Helyum, Azot, Oksijen, Neon, Kükürt, Klor ve Argon elementlerinin Galaktik bileşenler arasında farklı dağılımlar gösterdiği ve özellikle halodaki gezegenimsi bulutsularda tüm element bolluklarının en düşük düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, tüm Galaktik bileşenlerde Kükürt ve Azot element bolluğu arasında güçlü bir korelasyon (r=0,87) saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the physical and chemical properties of planetary nebulae in the Milky Way and their distribution among the structural components of the Galaxy, such as the disk, bulge, and halo. For this purpose, 1449“True Planetary Nebula”data selected from the HASH (The Hong Kong/AAO/Strasbourg Hα Planetary Nebula Database) database were used. It was determined that the majority of planetary nebulae are located in the Galactic disk and that planetary nebulae in the halo have relatively larger angular dimensions. Physical parameters derived from approximately 16,500 emission line measurements obtained from the spectral data of planetary nebulae; the attenuation coefficient, electron temperature, and electron density were observed to form Gaussian-like distributions with median values of 1.5, 9,900 K, and 1,200 cm⁻³, respectively. Additionally, the abundance of elements obtained from 7,200 different measurements revealed that Helium, Nitrogen, Oxygen, Neon, Sulfur, Chlorine, and Argon elements show different distributions among galactic components, and that the abundance of all elements is at its lowest level, particularly in planetary nebulae in the halo. However, a strong correlation (r=0.87) has been detected between the abundance of sulfur and nitrogen elements in all galactic components.