Sosyal kooperatif ve kadınların istihdama katılımı arasındaki ilişkide liderlik tarzlarının aracı rolünün STK'lar bağlamında araştırılması
Investigation of the mediatory role of leadership styles in the relationship between social cooperatives and women's participation in employment in the context of NGO
- Tez No: 966623
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 323
Özet
Sosyal kooperatifler toplumda dezavantajlı konumda olan yaşlılar, yoksullar, kadınlar, engelliler ve benzeri için sosyal girişimciler pek çok sorunun çözümlemesini yenilikçi bir paradigmayla sağlayabilmektedirler. Bu dezavantajlı gruplardın başında kadınlar gelmektedir ve kaynaklanan sorunlar için devlet yardımlarının, Sivil Toplum Kuruluşları (STK)‟nın ve yardımseverlerin toplumsal beklentiyi karşılayamadığı görülmektedir. Bundan dolayı ülkelerin sosyal girişimcilere dolayısı ile sosyal kooperatiflere olan ihtiyacı her geçen gün artmaktadır Bu çalışmada“Sosyal Kooperatifçilik Ölçeği”ile“İstihdama Katılım Ölçeği”geliştirilmiştir. Ölçeklerin literatürde olmaması çalışmaya özgün bir değer katmaktadır. Çalışma günümüzde üçüncü sektör olarak da bilinen Sivil Toplum Kuruluşları bağlamında araştırılmıştır. Çalışma sonuçları SPSS istatistik programı ile analiz edilmiştir. Günümüz dünyasında da önemli sorun teşkil eden bu durum ile ilgili yapılmış bu çalışmanın hem gerçek hayata hem de literatüre katkısı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Social cooperatives and social entrepreneurs can provide solutions to many problems for the elderly, the poor, women, the disabled, etc., who are disadvantaged in society, with an innovative paradigm. Women are at the forefront of these disadvantaged groups, and it is seen that government aid, Non-Governmental Organizations (NGOs) and philanthropists cannot meet social expectations for the resulting problems. For this reason, countries' need for social entrepreneurs and therefore social cooperatives is increasing day by day. In this study, the“Social Cooperative Scale”was developed. The fact that the scale is not available in the literature adds a unique value to the study. In this study, the“Social Cooperative Scale”and the“Employment Participation Scale”were developed. The absence of scales in the literature adds a unique value to the study. The study was researched in the context of Non-Governmental Organizations, also known as the third sector today. Study results were analyzed with the SPSS statistical program. It is thought that this study on this situation, which constitutes a significant problem in today's world, wil l contribute to both real life and literatüre