Eski Smyrna'da MÖ İkinci Binyıl'dan Arkaik dönem sonuna kadar gri seramikler
Grey ware from the beginning of Second Millenium BCE to the Late Archaic period in Old Smyrna
  1. Tez No: 966622
  2. Yazar: BAŞAK LÖKLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CEVİZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 352
Özet
Tez çalışması kapsamında özellikle Kuzeybatı Anadolu'da yaygın olarak görülen ve Ekrem Akurgal'ın Eski Smyrna kazıları sırasında“Aiol Tabakası”olarak tanımlanan tabakanın ayırt edici seramikleri olan gri monokrom seramikler incelenmektedir. Erken Tunç Çağı III evresinde Kıta Yunanistan'ın orta bölgelerinde ortaya çıkan ve literatürde Minyas Seramiği olarak adlandırılan Tunç Çağı gri seramikleri ile Eski Smyrna'ya Aiollerin gelişinden sonra ortaya çıktığı düşünülen Aiol gri seramiklerinin arasındaki bağlantının incelenebilmesi açısından tez kapsamı Orta Tunç Çağı'nın başından Arkaik Dönem sonuna kadar olarak alınmıştır. Form ve yüzey işlemleri açısından incelenen seramiklerin bağlamı, hem E. Akurgal döneminde bulunan ve tabaka verileri eksik olan eserler ile yeni kazısı gerçekleştirilen tabakası bilinen seramiklerin bir arada incelenmesiyle oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
As part of this thesis, the focus is on the grey monochrome ceramics that are characteristic of the layer widely observed in Northwestern Anatolia and defined by Ekrem Akurgal during the excavations at Old Smyrna as the“Aeolian Layer.”In order to investigate the connection between the Bronze Age grey wares known in the literature as Minyan Ware—which emerged during the Early Bronze Age III in the central regions of Mainland Greece—and the Aeolian grey ceramics thought to have appeared in Old Smyrna after the arrival of the Aeolians, the chronological scope of the study spans from the beginning of the Middle Bronze Age to the end of the Archaic Period. The context of the ceramics analysed in terms of form and surface treatment is established by jointly evaluating the finds from Akurgal's excavations—where stratigraphic data is often lacking—and newly excavated ceramics with known stratigraphic contexts.