Fosfat çözücü bakteri̇lerle muamele edi̇lmi̇ş toprağın bi̇tki̇ büyüme ve geli̇şi̇mi̇ üzeri̇ne etki̇si̇
Effect of soil treated with phosphate-solubilizing bacteria on plant growth and development
- Tez No: 966642
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL GÖREN SAĞLAM, DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ÖZLEM ARSLAN AYDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Ziraat, Biology, Microbiology, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bitkiler, sesil organizmalar oldukları için besin ihtiyaçlarının büyük bir çoğunluğunu topraktan karşılarlar. Ancak, fosfor (P), azot (N), potasyum (K), kalsiyum (Ca) gibi makro bitki besin elementleri, toprakta başka elementlerle bileşikler oluşturarak, bitkilerin bunları bünyelerine alabilecekleri formlara dönüşemezler. Bu nedenle, bitkilerin gerekli besin elementlerini alabilmesi için, mikroorganizmaların toprakta bulunan bu elementlerin bileşiklerini çözerek bitkiler için alım açısından uygun formlara dönüştürmesi büyük önem taşımaktadır. Tezin amacı da, bu mikroorganizma-besin etkileşimlerinin bitki büyümesine olan katkılarını incelemektir. Bu çalışmada farklı iki ilden toplanan bitki kökleri materyal olarak alınmıştır. Bitki köklerinden yapılan izolasyon sonucunda 227 bakteri suşu elde edilmiştir. Elde edilen bakterilerin inorganik fosfatı çözücü aktivitelerini belirlemek için NBRIP katı besiyeri kullanılmış ve 70 bakteri suşu pozitif sonuç vermiştir. Azot fikse eden bakteri suşlarını belirlemek için sıvı Jensen besiyeri kullanılmış ve 93 bakteri suşu pozitif sonuç vermiştir. Potasyum çözücü aktivitelerini belirlemek için katı Aleksandrov besiyeri kullanılmış ve 58 bakteri suşu pozitif sonuç vermiştir. Kalsiyum çözücü aktivitelerinin belirlenmesi için katı YDC besiyeri kullanılmış ve 58 bakteri suşu pozitif sonuç vermiştir. Siderefor üretim aktivitelerini belirlemek içinse katı CAS-Agar besiyeri kullanılmış ve 134 bakteri suşu pozitif sonuç vermiştir. Bu biyokimyasal testler sonucunda 9 tane bakteri tüm biyokimyasal testlerde pozitif sonuç vermiştir. Pseudomonas baetica, Microbacterium testaceum, Stutzerimonas stutzeri, Pseudomonas reinekei, Staphylococcus warneri, Pseudomonas rhizosphaerae, Pseudomonas germanica, Microbacterium sp., Staphylococcus equorum olarak tanımlanan bu bakteriler önce Cross Streak Plate testine tabi tutularak aralarında rekabet ilişkisi olup olmadığı incelenmiş gözlemlenmiş ve sonrasında buğday yetiştirme deneylerinde kullanılmışlardır. Bitki yetiştirme deneyleri sonucunda çimlenme %97,77'lik bir yüzde ile S. warneri, boy uzunluğu ölçüm testinde ortalama 35,66 cm ile S. equorum, taze ağırlık ölçümü testinde ortalama 0,3236 g ağırlık ile P. germanica, kuru ağırlık ölçüm testinde ortalama 0,03404 g ağırlık ile P. germanica, klorofil -karotenoid testinde de S. warneri suşları en iyi sonuçları vermişlerdir.
Özet (Çeviri)
Plants, as sessile organisms, obtain the majority of their nutrient requirements from the soil. However, macro plant nutrients such as phosphorus (P), nitrogen (N), potassium (K), and calcium (Ca) form compounds with other elements in the soil, which prevents them from converting into forms that plants can uptake. Therefore, the transformation of these nutrient compounds into plant-available forms by microorganisms is of great importance for plant nutrient acquisition. The aim of this thesis is to investigate the contribution of these microorganism-nutrient interactions to plant growth. In this study, plant roots collected from two different provinces were used as material. As a result of isolations from the plant roots, 227 bacterial strains were obtained. To determine the inorganic phosphate solubilizing activity of the isolates, NBRIP solid medium was used, and 70 bacterial strains tested positive. For identifying nitrogen-fixing bacteria, Jensen liquid medium was used, and 93 strains tested positive. Potassium solubilizing activity was assessed using solid Aleksandrov medium, and 58 strains gave positive results. Calcium solubilizing activity was determined using solid YDC medium, with 58 strains testing positive. To assess siderophore production activity, solid CAS-Agar medium was used, and 134 strains tested positive. As a result of these biochemical tests, 9 bacterial strains were found to be positive in all tests. These strains were identified as Pseudomonas baetica, Microbacterium testaceum, Stutzerimonas stutzeri, Pseudomonas reinekei, Staphylococcus warneri, Pseudomonas rhizosphaerae, Pseudomonas germanica, Microbacterium sp., and Staphylococcus equorum. These strains were first subjected to a Cross Streak Plate test to observe potential competitive interactions among them, and were subsequently used in wheat cultivation experiments. As a result of the plant growth experiments, the highest germination rate was observed with S. warneri at 97,77%, the greatest plant height was recorded with S. equorum at an average of 35,66 cm, the highest fresh weight was obtained with P. germanica at an average of 0.3236 gr, and the highest dry weight was also observed with P. germanica at an average of 0.03404 gr. In the chlorophyll-carotenoid test, S. warneri strains produced the best results.