Aile sağlığı çalışanlarının spinal musküler atrofi (SMA) hastalığı ve taraması hakkında bilgi, tutum ve farkındalık düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge, attitudeandawareness level of familyhealthworkersabout spinal muscularatrophy (SMA) disease and screening
- Tez No: 966641
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN BARUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmada Şanlıurfa ilindeki Aile sağlığı çalışanlarının spinal müsküler atrofi hastalığı ve taraması hakkında bilgi, tutum ve farkındalık düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem:Araştırma kesitsel tiptedir.Araştırmanın evrenini Şanlıurfa ilindeki merkez ve dış ilçelere bağlı tüm aile sağlığı merkezlerinde, aile sağlığı çalışanı statüsünde çalışan tüm sağlık personelleri oluşturmaktadır. Aile hekimleri, temizlik personelleri ve otomasyon teknikerleri hariç tutulmuştur.Çalışma evreni toplam 440 kişiden oluştuğundan dolayı örneklem seçilmedi ve tüm gruba ulaşmak hedeflendi. 440 kişinin 229'una (%52) ulaşılabildi. Veri toplama aracı olarak 'Aile sağlığı çalışanlarının spinal müsküler atrofi (SMA) hastalığı ve SMA/taraması hakkında bilgi, tutum ve farkındalık düzeyi soru formu' kullanıldı. Soru formu sosyodemografik özellikleri ve SMA hastalığı ve taraması hakkında bilgi, tutum ve farkındalık düzeyini sorgulayan iki bölümden oluşmaktadır.Sorular; doğru, yanlış ve bilmiyorum şeklinde 3 seçeneklidir. Her bir soru 5 puan değerindedir ve yalnızca soruya doğru cevap verilmesi halinde 5 puan verilmiş olup, yanlış cevap verilmesi veya bilmiyorum seçeneği işaretlenmesi halinde 0 puan verilmiştir. Bu soru formundan en düşük 0, en yüksek 100 puan alınabilmektedir. Bulgular: Katılımcıların, soru formundan aldıkları toplam puan ortancası 45 (15-85) olarak bulundu.SMA hakkındaki bilgim yetersiz diyenlerin toplam puan ortancası, yeterli ve orta diyenlere göre anlamlı olarak düşük bulunmuştur. Sonuçlar:Şanlıurfa ilindeki aile sağlığı çalışanlarının toplam puan ortancası beklenin oldukça altında çıkmıştır. Bu sonucun en önemli sebebinin, eğitim yetersizliği olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Theaim of thisstudywastoevaluatetheknowledge, attitudeandawarenesslevels of familyhealthworkers in Şanlıurfa provinceabout spinal muscularatrophydiseaseandscreening. MaterialandMethod: Thestudywascross-sectional. Thepopulation of thestudyconsisted of allhealthpersonnelworking as familyhealthworkers in allfamilyhealthcentres in thecentralandouterdistricts of Şanlıurfa province. Familyphysicians, cleaningpersonnelandautomationtechnicianswereexcluded. Since thestudypopulationconsisted of 440 people in total, thesamplewas not selectedand it wasaimedtoreachthewholegroup. 229 (52%) of 440 peoplecould be reached. 'Questionnaire on thelevel of knowledge, attitudeandawareness of familyhealthworkersabout spinal muscularatrophy (SMA) diseaseand SMA/screening' wasused as a data collectiontool. Thequestionnaireconsists of two partsquestioningsociodemographiccharacteristicsandthelevel of knowledge, attitudeandawarenessabout SMA diseaseandscreening. Thequestionshave 3 options as true, falseanddon'tknow. Eachquestion is worth 5 pointsand 5 pointsaregivenonlyifthequestion is answeredcorrectly, and 0 pointsaregivenifthewronganswerordon'tknowoption is marked. A minimum score of 0 and a maximumscore of 100 points can be obtainedfromthisquestionnaire. Results: Themedian total score of theparticipantswas 45 (15-85). Themedian total score of thosewhosaidthattheirknowledgeabout SMA wasinsufficientwasfoundto be significantlylowerthanthosewhosaidthattheirknowledgewassufficientandmoderate. Conclusion: Themedian total score of familyhealthworkers in Şanlıurfa provincewassignificantlylowerthanexpected. Themostimportantreasonforthisresultseemsto be thelack of education.