İsrail Devleti'nin Gazze'ye yaptığı saldırıların uluslararası deniz hukuku kapsamında değerlendirilmesi ve Doğu Akdeniz üzerindeki etkileri
Evaluation of the Israel State's attacks on Gaza within the scope of international law of the sea and their effects on the Eastern Mediterranean
- Tez No: 966670
- Danışmanlar: DR. MURAT ESMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez çalışması, İsrail-Gazze çatışmalarının tarihsel gelişimini ve bu sürecin uluslararası hukuk çerçevesinde nasıl değerlendirilebileceğini incelemektedir. Çalışmada öncelikle İsrail ve Filistin devletlerinin kuruluş süreçleri, Oslo Anlaşmaları ve sonrasında yaşanan siyasi gelişmeler ele alınmış ardından, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları uluslararası insancıl hukuk, savaş hukukunun temel ilkeleri ve Birleşmiş Milletler sözleşmeleri ışığında analiz edilmiştir. Tezin ikinci bölümünde, Doğu Akdeniz bölgesinin uluslararası deniz hukuku bakımından taşıdığı stratejik, jeopolitik ve ekonomik öneme odaklanılmıştır. Bu bağlamda, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının Doğu Akdeniz'de ortaya çıkardığı hukuki sorunlar ayrıntılı biçimde değerlendirilmiştir. Deniz yetki alanları, Münhasır Ekonomik Bölgeler (MEB), kıta sahanlığı ve enerji kaynakları üzerindeki egemenlik iddiaları kapsamında çeşitli devletlerin tutumları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki deniz yetki alanları politikası kapsamlı bir şekilde ele alınmış; özellikle Türkiye-Libya deniz yetki alanı anlaşması, NAVTEX ilanları ve Türkiye'nin uluslararası yargı kararları karşısındaki tutumu analiz edilmiştir. Ayrıca, İsrail'in enerji politikalarının Gazze ile olan bağlantısı, bölgedeki güvenlik ortamı üzerindeki etkileri ve deniz güvenliği açısından doğurduğu sonuçlar ortaya konmuştur. Bu çalışma, İsrail-Gazze çatışmasının sadece bir kara sınır anlaşmazlığı değil, aynı zamanda Doğu Akdeniz'in enerji kaynakları ve deniz yetki alanları bağlamında çok katmanlı bir uluslararası hukuk sorunu olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak hem bölgesel istikrarın sağlanması hem de deniz hukukunun etkin uygulanması açısından çok taraflı iş birliği ve uluslararası hukuk çerçevesinde çözüm arayışlarının önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the historical development of the Israel-Gaza conflict and evaluates the process within the framework of international law. The study first addresses the establishment processes of the States of Israel and Palestine, the Oslo Accords, and the subsequent political developments. It then analyzes Israel's attacks on Gaza in the light of international humanitarian law, the fundamental principles of the law of armed conflict, and relevant United Nations conventions. The second chapter focuses on the strategic, geopolitical, and economic significance of the Eastern Mediterranean from the perspective of international maritime law. Within this context, the legal issues arising from Israel's attacks on Gaza in relation to the Eastern Mediterranean are evaluated in detail. The positions of various states concerning maritime jurisdiction, Exclusive Economic Zones (EEZ), continental shelf rights, and sovereignty claims over energy resources are comparatively analyzed. The third chapter provides a comprehensive examination of Turkey's maritime jurisdiction policy in the Eastern Mediterranean. Special attention is given to the Turkey-Libya maritime boundary agreement, NAVTEX declarations, and Turkey's stance in relation to international judicial decisions. Additionally, the connection between Israel's energy policies and the Gaza conflict, as well as the resulting implications for regional security and maritime safety, are discussed.This study demonstrates that the Israel-Gaza conflict is not merely a land-based territorial dispute but also a multifaceted international legal issue concerning energy resources and maritime jurisdiction in the Eastern Mediterranean. Ultimately, the importance of multilateral cooperation and seeking solutions within the framework of international law is emphasized for ensuring regional stability and the effective application of maritime law.