Hastane öncesi acil sağlık hizmetleri üzerine konu modellemesi ve trend analizi
Topic modelling and trend analysis on pre-hospital emergency medical services
  1. Tez No: 966694
  2. Yazar: MUSTAFA TOLGA GÜRBAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURETTİN ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, Sağlık Yönetimi, Emergency Medicine, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Sağlık sistemlerinin başarısı, yalnızca ayaktan ve yataklı sağlık hizmetleriyle değil, aynı zamanda acil durumlara hızlı ve etkili müdahale ile de doğrudan ilişkilidir. Bu bağlamda, Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetleri, kritik anlarda ilk müdahaleyi sağlayarak sağlık hizmetlerinin temel bir bileşenini oluşturur. Alanda yapılan mevcut çalışmaların kapsamlı bir analizinin gerçekleştirilmesi, eğilimlerin belirlenmesi ve karşılaşılan sorunlara yönelik etkili çözüm önerilerinin geliştirilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu doğrultuda, bu tezde Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetleri alanında yayımlanan bilimsel literatür, metin madenciliği ve konu modelleme yöntemleri çerçevesinde sistematik olarak analiz edilmiştir. Çalışmada, belirli ulusal ve uluslararası akademik veri tabanlarından elde edilen 9.301 yayın analiz kapsamına alınmıştır. Literatürün tematik yapısını ortaya koymak ve zaman içindeki dönüşümünü değerlendirmek amacıyla Latent Semantic Analysis yöntemi tercih edilmiştir. Yayınların başlık, özet ve yazar anahtar kelimelerinden oluşan metinleri işlenmiş ve içeriklerinden anlamlı bilgi alanları türetilerek toplam 22 özgün konuya ulaşılmıştır. Bu konular ve ulusal ve uluslararası yayın eğilimleri karşılaştırmalı olarak incelenmiş ve içeriksel yakınlıklarına göre altı ana gruba ayrılmıştır. Bu gruplar; örgütsel ve sistemsel yönetim, klinik müdahale ve tedavi protokolleri, travma ve yaralanma yönetimi, teknoloji ve analitik yaklaşımlar, toplum sağlığı, eşitsizlik ve enfeksiyonlar ile özel durumlar ve konjonktürel konular başlıkları altında toplanmıştır. Zamansal analizler, bazı konuların son yıllarda yükseliş eğilimi gösterdiği, bazılarının ise son yıllarda düşüş eğilimi gösterdiğimi ortaya koymuştur. Yükseliş eğilimi gösteren konular; EMS işgücü ve çalışan katılımı, literatür incelemeleri ve araştırmalar, ambulans konum modeli optimizasyonu, nitel araştırma ve tematik analiz, acil inme ve tromboliz tedavisi, EMS'deki eşitsizlikler, Tahmine dayalı analitik ve Travmatik beyin hasarı ve ölüm sonuçları olarak öne çıkmaktadır. Buna karşılık, kardiyak arrest ve resüsitasyon sonuçları, hava yolu yönetimi ve entübasyon başarısı, travma şiddeti ve nakil, küresel sağlık, ST-yükselmesi miyokard enfarktüsü ve müdahale, acil ilaçların dozajı ve uygulanması, EMS eğitim ve öğretimi, acil servis triyaj, EMS teknolojisi, ağrı yönetimi, askeri EMS, enfeksiyon hastalıklarından korunma ve COVID-19 riski, kardiyak ritimler ve aritmi yönetimi ile spinal yaralanma konuları düşüş eğilimi göstermektedir. Genel olarak bu tez, Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetleri literatürünün yalnızca klinik yaklaşımlarla sınırlı kalmadığını; aynı zamanda organizasyonel yapılar, eğitimsel içerikler, teknolojik gelişmeler ve sosyo-politik unsurlar gibi çok boyutlu bir yapı sunduğunu ortaya koymuştur. Zamansal eğilimlerin analizi sayesinde, alanın tarihsel gelişimi ve güncel araştırma yönelimi bütüncül biçimde değerlendirilmiştir. Çalışma, sağlık yönetimi literatüründe konu modelleme tekniklerinin uygulanabilirliğine dair metodolojik bir örnek teşkil etmekte; araştırmacılar, politika yapıcılar ve sağlık yöneticileri için yol gösterici nitelikte bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The success of healthcare systems is directly related not only to outpatient and inpatient healthcare services, but also to rapid and effective response to emergencies. In this context, Pre-Hospital Emergency Healthcare Services constitute a fundamental component of healthcare services by providing initial response in critical situations. A comprehensive analysis of existing studies in the field is of great importance in terms of identifying trends and developing effective solutions to the problems encountered. In this regard, this thesis systematically analyses the scientific literature published in the field of Pre-Hospital Emergency Health Services within the framework of text mining and topic modelling methods. In the study, 9,301 publications obtained from specific national and international academic databases were included in the analysis. The Latent Semantic Analysis method was preferred to reveal the thematic structure of the literature and evaluate its transformation over time. The texts of the publications, consisting of titles, abstracts, and author keywords, were processed, and meaningful information domains were derived from their content, resulting in a total of 22 unique topics. These topics and national and international publication trends were examined comparatively and divided into six main groups based on their content similarity. These groups were categorised under the following headings: organisational and systemic management, clinical intervention and treatment protocols, trauma and injury management, technology and analytical approaches, public health, inequality and infections, and special circumstances and conjunctural issues. Temporal analyses revealed that some topics have shown an upward trend in recent years, while others have shown a downward trend. Topics showing an upward trend include EMS workforce and employee participation, literature reviews and research, ambulance location model optimisation, qualitative research and thematic analysis, acute stroke and thrombolysis treatment, inequalities in EMS, predictive analytics, and traumatic brain injury and mortality outcomes. In contrast, topics such as cardiac arrest and resuscitation outcomes, airway management and intubation success, trauma severity and transport, global health, ST-elevation myocardial infarction and intervention, emergency medication dosage and administration, EMS education and training, emergency department triage, EMS technology, pain management, military EMS, infection prevention and COVID-19 risk, cardiac rhythms and arrhythmia management, and spinal injury. Overall, this thesis demonstrates that the literature on Pre-Hospital Emergency Medical Services is not limited to clinical approaches; it also presents a multidimensional structure encompassing organisational structures, educational content, technological developments, and socio-political factors. Through the analysis of temporal trends, the historical development of the field and current research directions have been comprehensively evaluated. The study serves as a methodological example of the applicability of subject modelling techniques in health management literature, providing findings that are instructive for researchers, policymakers, and health managers.