Mehmet Rüştü Âşıkkutlu ve Takrîb'e Ait Kaideler adlı eseri
Mehmet Rüştü Âşıkkutlu and his work called Rules Belonging to Takrîb
- Tez No: 966700
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KERİM ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışma, 20. yüzyılda yaşamış ve özellikle Karadeniz Bölgesi başta olmak üzere Türkiye genelinde kıraat eğitimi ve öğretiminde önemli bir yere sahip olan Mehmet Rüştü Âşıkkutlu Efendi'nin eğitim metodolojisini ortaya koymayı ve bu noktada kaleme almış olduğu eserlerden Takrîb'e Âit Kâideler adlı eserini incelemeyi amaçlamaktadır. Yapılan literatür taramasında, Âşıkkutlu Efendi'nin hayatı ve ilmî kişiliği üzerine çeşitli çalışmaların mevcut olduğu tespit edilmiştir. Ancak kıraat ilminin öğretimi bağlamında takip ettiği yönteme ilişkin herhangi bir akademik çalışmaya rastlanmamıştır. Bu eksiklikten hareketle, Âşıkkutlu Efendi'nin eğitim ve öğretim sürecinde benimsediği yaklaşımın incelenip sistemli bir şekilde ortaya konulması hedeflenmiştir. Tezin birinci bölümünde, Mehmet Rüştü Âşıkkutlu Efendi'nin hayatı, hocaları, telif ettiği eserler ve kişisel özellikleri, mevcut kaynaklar ışığında dokümantasyon yöntemi kullanılarak yazılmıştır. İkinci bölümde, Âşıkkutlu Efendi'nin kıraat eğitiminde uyguladığı metotlar nitel araştırma yöntemiyle analiz edilmiştir. Bu bağlamda, öğrencileriyle kurduğu ilişki ve öğretim teknikleri incelenmiş; dönemsel şartlara bağlı olarak uyguladığı farklılıklar ortaya konmuştur. Üçüncü bölümde ise Âşıkkutlu Efendi'nin kıraat öğrencileri için Osmanlı Türkçesi'yle kaleme aldığı Takrîb'e Âit Kâideler adlı eseri çeşitli yönleriyle analiz edilmiştir. Eserin yazılış amacı, müellife aidiyeti, başvurduğu kaynaklar, konu tasnifi ve içeriği sistematik biçimde değerlendirilmiş; literatüre katkıları tespit edilmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak, Âşıkkutlu Efendi'nin ilme olan bağlılığı, öğrencilerine yaklaşımı ve zor dönemlerde ilime yönelik gösterdiği fedakarlık araştırmamızın dikkat çekici unsurları arasında yer almaktadır. Kıraat öğretiminde zamanla bazı yöntemsel değişiklikler yaptığı görülmüştür. Bu çalışma, onun kıraat öğretim yöntemlerini sistematik biçimde ele alarak alandaki önemli bir boşluğu doldurmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the educational methodology of Mehmet Rüştü Âşıkkutlu Efendi, who lived in the 20th century and played an important role in the teaching of Qiraat (Qur'anic recitation science) throughout Turkey, particularly in the Black Sea Region. Among his authored works, Takrîb'e Âit Kâideler is specifically examined within this context. Literature review indicates that although there are various studies on Âşıkkutlu Efendi's life and scholarly personality, there is a distinct lack of academic work analyzing his methods of Qiraat pedagogy. Therefore, the primary goal of this study is to systematically investigate and present the educational approach adopted by Âşıkkutlu Efendi throughout his teaching process. The first chapter documents Mehmet Rüştü Âşıkkutlu Efendi's life, teachers, authored works, and personal traits using available sources. In the second chapter, the methods he applied in Qiraat instruction are analyzed using qualitative research methods. This includes examining his relationships with students and teaching techniques, as well as noting variations adapted to specific historical circumstances. The third chapter provides a multifaceted analysis of the work Takrîb'e Âit Kâideler, which Âşıkkutlu Efendi wrote in Ottoman Turkish for his Qiraat students. The purpose, authorship, referenced sources, topic arrangement, and content of the work are evaluated systematically, and its contributions to the literature are identified. In conclusion, Âşıkkutlu Efendi's commitment to knowledge, his approach to students, and the sacrifices he made for scholarly pursuits during challenging times are among the most noteworthy elements of this research. Some methodological changes in his Qiraat teaching over time were observed. By systematically addressing his Qiraat teaching methodologies, this study aims to fill a significant gap in the field.