Uzaktan çalışma ve sosyal hukuka etkileri
Remote working and its impact on social law
- Tez No: 966699
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR KILKIŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Esnek çalışma modellerinden biri olan uzaktan çalışma, Covid-19 döneminde en çok tercih edilen bir çalışma modeli olmuştur. Çalışmada uzaktan çalışma modeli, tele çalışma perspektifi ile ele alınmıştır. Çalışmanın amacı, uzaktan çalışmanın genel çerçevesini ortaya koymak, değişik ülkelerdeki düzenlenme esaslarını incelemek ve Türkiye'de sosyal hukuk boyutu ile değerlendirerek uygulamada yaşanan sorunlara yönelik çözüm önerileri geliştirmektir. Çalışmada, ulusal ve uluslararası düzenlemeler çerçevesinde kapsamlı bir inceleme yapılmıştır. Uzaktan çalışma, her ülkede farklı kavramlarla ifade edildiği için öğretideki kavram ve tanım birliğine ilişkin tartışmalar analiz edilerek evden uzaktan çalışma, çalışma merkezlerinde uzaktan çalışma, mobil çalışma, hibrit modeller gibi çeşitli alt türleri sistematik olarak ele alınmıştır. Uzaktan çalışmanın uluslararası hukuktaki yeri ILO ve AB belgeleri temelinde ülke örnekleri ile incelenmiştir. Uzaktan çalışmayı özel bir kanun, farklı bir çalışma mevzuatı içinde, toplu iş sözleşmesi ve hem farklı bir mevzuat hem toplu iş sözleşmesi ile düzenleyen ülke uygulamaları ele alınmıştır. Türk hukukunda bireysel iş hukuku, iş sağlığı ve güvenliği hukuku ile sosyal güvenlik hukuku bağlamında uzaktan çalışmanın yeri incelenerek tarafların yükümlülükleri kapsamında ortaya çıkabilecek sorunlar tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Remote working, one of the flexible working models, has been the most preferred working model during the Covid-19 period. In this study, the remote working model is examined from the perspective of teleworking. The aim of the study is to outline the general framework of remote work, examine the regulatory principles in different countries, and develop solutions to the problems encountered in practice by evaluating it in terms of social law in Turkey. A comprehensive examination was conducted within the framework of national and international regulations. Since remote work is expressed with different concepts in each country, the discussions on the unity of concepts and definitions in the literature were analyzed, and various subtypes such as working remotely from home, working remotely in work centers, mobile work, and hybrid models were systematically addressed. The place of remote work in international law was examined based on ILO and EU documents with country examples. Country practices regulating remote work through a special law, a separate labor legislation, a collective labor agreement, or both a separate legislation and a collective labor agreement were examined. The place of remote work in Turkish law was examined in the context of individual labor law, occupational health and safety law, and social security law, and efforts were made to identify potential issues that may arise within the scope of the parties' obligations.