İptal davasında sübjektif dava ehliyeti: Menfaat ihlali koşulu
Standing to sue in the action for annulement: Condition of injured interest
  1. Tez No: 966701
  2. Yazar: YASİN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AYHAN TEKİNSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
Bu çalışmada incelenen iptal davasının açılmasında anahtar rol oynayan menfaat ihlali şartı, her davaya ve davacının niteliğine göre ayrı ayrı değerlendirilmesi gereken bir usul şartıdır. Çalışmada öncelikle menfaat kavramının teorik temelleri incelenmiş, daha sonra idari yargılama usulü hukuku açısından oynadığı role değinilmiştir. Objektif bir dava olan iptal davasında subjektif nitelikli menfaatin yeri ve iptal davasının ne denli objektif bir dava olduğu ayrı bir başlıkta ele alınmıştır. Ayrıca iptal davasının bir actio popularis'e dönüşmesini önlemek amacıyla menfaat koşulunun neden gerekli görüldüğüne ilişkin düşüncelere yer verilmiştir. Daha sonra iptal davasıyla ilgili güncel bir konu olan bu davanın Türk ve Fransız hukuk sistemlerinde subjektifleştirilmesi olgusu incelenmiştir. Çalışmanın son bölümü, mahkemelerin menfaati değerlendirirken göz önüne aldıkları meşruluk, kişisellik ve güncellik kriterlerine ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
Standing to sue (locus standi), which is examined in this study and which plays a key role in the introduction of an action for annulment, is a procedural condition which must be assessed separately according to each case and the nature of the plaintiff. In the study, first of all, the theoretical foundations of the notion of standing are examined, then the role it plays in the law of administrative procedure is evoked. The place of standing, which is subjective condition in nature, in the action for annulement, which is an objective proceeding and how objective the action for annulement are discussed under a separate title. In addition, in order to prevent the action for annulement from becoming an actio popularis, reflections on the reasons for which the condition of standing is deemed necessary are provided. Then, the subjectivization of this proceeding, which is a current issue, in the Turkish and French legal systems has been also examined. The last part of the study is devoted to the criteria of legitimacy, individuality and actuality criteria that the courts take into account when assessing standing to sue.