Palyatif bakım alan kanser hasta yakınlarının bakım yükü ve tükenmişlik düzeyleri ile yaşam kalitesi arasındaki ilişki
Relationship between care burden, burnout levels andquality of life of relatives of cancer patients receivingpalliative care
- Tez No: 966706
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIZA ÇITIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Palyatif Bakım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Palyatif Bakım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
PALYATİF BAKIM ALAN KANSER HASTA YAKINLARININ BAKIM YÜKÜ VE TÜKENMİŞLİK DÜZEYLERİ İLE YAŞAM KALİTESİ ARASINDAKİ İLİŞKİ ÇAM, Betül Yüksek Lisans, Palyatif Bakım Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Doç. Dr. Rıza ÇITIL Ağustos 2025, xiii+ 88 sayfa Bu çalışmada palyatif bakım alan kanser hastalarına bakım veren hasta yakınlarının bakım yükü ve tükenmişlik düzeyleri ile yaşam kaliteleri arasındaki ilişki araştırıldı. Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki çalışmanın evrenini Temmuz-Aralık 2024 tarihleri arasında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Hastanesi Palyatif Bakım ve Medikal Onkoloji birimlerinde tedavi gören kanser hastalarına bakım veren hasta yakınları oluşturdu. Çalışmanın örneklemi ise bu birimlerde tedavi gören kanserli hastalara birincil bakım veren 18 yaş ve üzerindeki bireylerden oluştu. Minimum örneklem büyüklüğünü belirlemek için G*Power 3.1.9.7 programı kullanılarak yapılan güç analizine göre %95 istatistiksel güç, 0.05 hata payı ve 0.25'lik etki büyüklüğü ile çalışmaya dahil edilmesi gereken örneklem sayısı 164 olarak hesaplandı, çalışmaya 144 kanser hasta yakını katıldı (katılım oranı %87,8). Verilerin toplanması amacıyla katılımcılara Hasta Bilgi Formu, Hastaya Bakım Veren Bilgi Formu, Zarit Bakım Verme Yükü Ölçeği (ZBVYÖ), Maslach Tükenmişlik Ölçeği (MTÖ) ve SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF-36 YKÖ) yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulandı. Verilerin analizinde SPSS Statistics Version 22.0 istatistik paket programı kullanıldı. Tanımlayıcı veriler sayı (n), yüzde (%) ve ortalama±standart sapma ile gösterildi. Gruplar arası karşılaştırmalarda Ki-kare testi, iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanıldı. Ölçekler arasındaki ilişkiyi incelemek için Pearson Korelasyon analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
RELATIONSHIP BETWEEN CARE BURDEN, BURNOUT LEVELS AND QUALITY OF LIFE OF RELATIVES OF CANCER PATIENTS RECEIVING PALLIATIVE CARE ÇAM, Betül Master's Thesis, Division of Palliative Care Advisor: Assoc.Prof.Dr. Rıza ÇITIL August 2025, , xiii+ 88 pages This study investigated the relationship between caregiver burden and burnout levels and quality of life among relatives of cancer patients receiving palliative care. This descriptive, cross-sectional study focused on relatives of cancer patients receiving care in the Palliative Care and Medical Oncology units of Tokat Gaziosmanpaşa University Hospital between July and December 2024. The study sample consisted of individuals aged 18 and over who provide primary care to cancer patients receiving treatment in these units. Using G*Power 3.1.9.7 to determine the minimum sample size, a power analysis was performed. With a statistical power of 95%, a margin of error of 0.05, and an effect size of 0.25, the sample size required for inclusion in the study was calculated as 164. 144 relatives of cancer patients participated in the study (participation rate of 87.8%). To collect data, the Patient Information Form, the Caregiver Information Form, the Zarit Caregiver Burden Scale (CBBS), the Maslach Burnout Inventory (CBI), and the SF-36 Quality of Life Scale (SF-36 QOL) were applied to the participants via face-to-face interviews. SPSS Statistics Version 22.0 statistical package program was used in data analysis. Descriptive data are presented as number (n), percentage (%), and mean±standard deviation. Chi-square test, significance test for the difference between two means, and one-way analysis of variance (ANOVA) were used in intergroup comparisons. Pearson Correlation analysis was performed to examine the relationship between the scales.