Gestasyon haftası 32 hafta ve altındaki prematüre bebeklerin zihinsel, motor ve sosyal gelişimlerine etki eden etmenlerin araştırılması
Investigation of the factors affecting cognitive, motor and social development in preterm infants born at or before 32 weeks of gestation
  1. Tez No: 966708
  2. Yazar: ZEYNEP ŞENOCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM ALİ DORUM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Prematüre doğan ve yenidoğan yoğun bakımda tedavi görüp taburcu edilen prematüre bebeklerin nöromotor gelişimlerinin değerlendirilmesi ve nörogelişimsel skorlarına etki eden prenatal, natal ve postnatal faktörlerin ortaya konması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Üçüncü basamak bir eğitim araştırma hastanesindeki yenidoğan yoğun bakım ünitesinden taburcu olan, 32. gestasyon haftasından önce doğmuş prematüre bebekler prospektif olarak incelenmiştir. Bebeklerin motor, dil ve bilişsel gelişimleri, düzeltilmiş yaşları 18-24. ay arasında Bayley Bebek ve Çocuklar için Gelişimi Değerlendirme Ölçeği-4 ile değerlendirilmiştir. Bebeklerin demografik verileri, prenatal, natal ve postnatal özellikleri hasta veri kayıt sisteminden elde edilmiştir. Bulgular: Çalışmada ailelerinin onam verdiği 68 prematüre bebeğin verileri değerlendirildi. Yapılan univaryant analizlerde bilişsel skor üzerine; uzamış antibiyotik kullanımının ve patent duktus arteriozus tedavisi almış olmanın olumsuz etkileri saptandı. Dil skorlarının çıkış tartısı, erkek cinsiyet, sezaryen doğum, sürfaktan kullanımı, patent duktus arteriozus tedavisi ve kronik hastalık tanısı almış olmak ile negatif ilişkisinin olduğu saptandı. Motor skorları incelendiğinde 1000 gramdan daha büyük doğmanın ve eritrosit süspansiyonu almanın bu skorları olumsuz etkilediği görüldü. Yapılan regresyon analizinde kız cinsiyetin dil gelişimi üzerine bağımsız bir olumlu etken olduğu diğer etkenlerin farklı oranlarda nöromotor gelişim üzerine katkıları olan etmenler olduğu saptandı. Sonuç: Prematüre bakımının birçok basamağı uzun dönem nöromotor gelişim üzerine farklı oranlarda olumlu ya da olumsuz etkilere neden olabilmektedir. Gestasyonel yaşın küçük olması olumsuz nörogelişim üzerine tek başına bağımsız bir risk faktörü olarak saptanmamıştır. Kız cinsiyet dil gelişimi üzerine olumlu anlamda bağımsız bir etmen olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to assess the neuromotor development of preterm infants who were treated in the neonatal intensive care unit (NICU) and subsequently discharged, and to examine the influence of various prenatal, perinatal, and postnatal factors on their neurodevelopmental scores. Materials and Methods: Preterm infants born before 32 weeks of gestation and discharged from the neonatal intensive care unit of a tertiary training and research hospital were prospectively evaluated. The motor, language, and cognitive development of the infants was assessed using the Bayley Scales of Infant and Toddler Development, Fourth Edition ,by a developmental pediatrician when the infants were between 18 and 24 months of corrected age. The infants' demographic data, as well as their prenatal, natal, and postnatal characteristics, were obtained from the hospital's electronic medical records system. Results: In this study, data were collected from 68 preterm infants after obtaining written informed consent from their families. Univariate analyses revealed that prolonged antibiotic use and having received treatment for patent ductus arteriosus were associated with lower cognitive scores. Language scores were found to be negatively associated with discharge weight, male sex, cesarean delivery, surfactant administration, treatment for patent ductus arteriosus, and the presence of a diagnosed chronic illness. Analysis of motor scores revealed that both having a birth weight over 1000 grams and receiving red blood cell transfusions were associated with lower motor scores. Regression analysis demonstrated that female sex was an independent positive predictor of language development, while other factors contributed to neuromotor development to varying degrees. Conclusion: Multiple components of preterm infant care may influence long-term neuromotor development to varying extents, either positively or negatively. Lower gestational age was not identified as an independent risk factor for adverse neurodevelopmental outcomes. Female sex was identified as an independent factor positively associated with language development.