Türkiyenin iç güvenlik yönetiminde değişim: ayrılıkçı terörle mücadele sürecinde yeni düzenlemeler, yapılanmalar ve uygulamalar
Change in Turkey's internal security governance, new regulations, structures, and practises in the process of combating seperatist terrorism
  1. Tez No: 966709
  2. Yazar: MUHAMMED RAŞİT KURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSOY KUTLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Terör, dünya tarihi kadar eski bir olgudur. Dünyanın herhangi bir noktasında karşılaşılabilen terör Türkiye'nin de uzun yıllardır mücadele ettiği bir sorundur. Özellikle 1970'ler itibariyle yüzleştiğimiz terör sorunu tek bir terör örgütüyle sınırlı değildir. DHKP-C ve MLKP gibi aşırı sol kaynaklı terör örgütlerinin yanında, DEAŞ gibi dini istismar eden radikal terör, FETÖ gibi yeni nesil hibrit terör ve bu çalışmanın temasını oluşturan PKK ayrılıkçı terörü Türkiye'nin mücadele ettiği terör örgütleridir. Bu çalışmanın birinci bölümünde iç güvenlik yönetiminin kavramsal geçmişi, dünyada ve Türkiye'deki bazı uygulamaları açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde terör, terörizm ve terör örgütleriyle ilgili bilgiler verilmiş, PKK terör örgütünün tarihi, yapısı ve eylem tarzı açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise 15 Temmuz Darbe Girişimi ve Hendek/Barikat Olayları ile ABD'de gerçekleşen 11 Eylül Olaylarının iç güvenlik yönetim sistemlerine etkisi arasında bir bağlantı kurulmuş ve Türkiye'nin bahsi geçen olaylar sonrasında iç güvenlik yönetiminde yaşadığı hukuki, idari ve uygulamadaki değişimleri ifade edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın sonucunda ise nihai olarak Türkiye'nin uzun yıllardır terörle mücadele eden bir ülke olması ve bulunduğu coğrafya itibariyle birçok saldırıya maruz kalma ihtimali olmasından dolayı müstakil bir İç Güvenlik Bakanlığı kurularak, yurtiçinde iç güvenlik yönetiminde tek sorumlu kurum olması, sınır ötesinde terörle mücadelede diğer paydaşlarla ortak çalışması gerektiği sonuç ve kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Terrorism is a phenomenon as old as world history. Terrorism, which can be encountered anywhere in the world, is a problem that Turkey has been struggling with for many years. Especially since the 1970s, the terrorism problem we have faced is not limited to a single terrorist organization. In addition to far-left terrorist organizations such as the DHKP-C and MLKP, radical terrorism that exploits religion such as DAESH, new generation hybrid terrorism such as FETO, and PKK separatist terrorism, which is the theme of this study, are the terrorist organizations that Turkey has been fighting against. In the first part of this study, the conceptual background of internal security management and some of its practices in the world and in Turkey are explained. In the second part of the study, information on terrorism, terrorism and terrorist organizations was given, and the history, structure and action style of the PKK terrorist organization was tried to be explained. In the third and final part, a connection was established between the July 15 Coup Attempt and the Trench/Barricade Incidents and the impact of the 9/11 Events in the USA on internal security management systems, and Turkey's legal, administrative and practical changes in internal security management after the aforementioned events were tried to be expressed. As a result of the study, it was concluded that since Turkey is a country that has been fighting against terrorism for many years and is likely to be exposed to many attacks due to its geographical location, an independent Ministry of Internal Security should be established and should be the sole responsible institution for internal security management in the country and should work in cooperation with other stakeholders in the fight against terrorism across borders.