Bir e-ticaret sağlayıcısının topla-dağıt araç rotalama problemi için çözüm yaklaşımları
Solution approaches for the simultaneous pickup and delivery vehicle routing problem of an e-commerce provider
  1. Tez No: 966740
  2. Yazar: GÖKHAN ABİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Günümüz rekabetçi e-ticaret ortamında, müşteri taleplerinin hızlı ve etkin bir biçimde karşılanması, firmaların sürdürülebilirliği ve rekabet avantajı elde etmesi açısından kritik bir rol oynamaktadır. Özellikle çok noktalı ve bölgesel depo yapısına sahip firmalarda, eş zamanlı toplama ve dağıtım faaliyetlerinin optimizasyonu büyük önem taşımaktadır. Bu tür karmaşık lojistik problemler, klasik rota planlama yaklaşımlarıyla çözülemeyecek ölçüde dinamik ve çok kısıtlıdır. Bu çalışmada ele alınan problem, kapasite kısıtlı, eş zamanlı toplama ve dağıtım gerektiren, çoklu depo yapısı içeren ve konaklama/fazla mesai cezalarının bulunduğu bir araç rotalama problemidir. Problem, Türkiye genelinde faaliyet gösteren büyük ölçekli bir e-ticaret firması özelinde modellenmiştir. Araçlar hem dağıtım hem toplama hem de montaj görevlerini eş zamanlı yerine getirdiği için problem Eş Zamanlı Topla-Dağıt Araç Rotalama Problemi (EZTDARP) kapsamındadır. Bu problem önce doğrusal programlama problemi olarak modellenmiş ve küçük boyutlu problemler ILOG Cplex çözücüsü ile çözülmüştür. Ancak orta/büyük problemler makul süreler içinde optimize edilemediği için genetik algoritma, tabu arama, local arama ve tavlama benzetim temelli hibrit metasezgisel algoritma önerilmiştir. Önerilen metasezgisel yaklaşımın performansı analiz edilmiş ve başarılı bulunmuştur. Sonuç olarak toplam maliyeti minimize eden, operasyonel kısıtları dikkate alan ve gerçek dünyada uygulanabilirliği yüksek olan bir rota planlama yaklaşımı geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's competitive e-commerce environment, meeting customer demands quickly and efficiently plays a critical role in ensuring the sustainability of companies and gaining a competitive advantage. This is especially important for companies with multi-point and regional warehouse structures, where the optimization of simultaneous pickup and delivery operations is of great importance. Such complex logistics problems are too dynamic and constraint-heavy to be solved using classical route planning approaches. The problem addressed in this study is a vehicle routing problem with capacity constraints, requiring simultaneous pickup and delivery, involving a multi-depot structure, and incorporating penalties for overnight stays and overtime. The problem is modeled specifically for a large-scale e-commerce company operating across Türkiye. Since the vehicles perform delivery, pickup, and assembly tasks simultaneously, the problem falls under the category of the Simultaneous Pickup and Delivery Vehicle Routing Problem (EZTDARP). This problem was first modeled as a linear programming problem and solved for small instances using ILOG Cplex solver. However, since medium and large instances could not be optimized within reasonable timeframes, a hybrid metaheuristic algorithm based on genetic algorithm, tabu search, local search and simulated anneling was proposed. The performance of the proposed metaheuristic approach was analyzed and found to be successful. As a result, a route planning approach was developed that minimizes total cost, considers operational constraints, and offers high applicability in the real world.