Aviyonik birimler için magnezyum (AZ31) ile alüminyum (Al6061) malzemelerinin titreşim, şok ve ivme performansları bakımından incelenmesi
Investigation of magnesium (AZ31) and aluminum (Al6061) materials for avionic units in terms of vibration, shock, and acceleration performance
- Tez No: 966741
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Aeronautical Engineering, Engineering Sciences, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez çalışmasında, Havacılık ve Uzay alanında yaygın olarak kullanılan Magnezyum (AZ31) ve Alüminyum (Al6061) malzemeleri, aviyonik birimler için kullanım özellikleri Titreşim, şok ve ivme gibi dinamik yükler altındaki performansları bakımından incelenmiştir. Sonlu Elemanlar Analizi (SEA) kullanılarak simülasyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Titreşim analizlerinde doğal frekanslar, mod şekilleri ve rezonans davranışları, şok testlerinde ani darbe yükleri altındaki deformasyon ve enerji sönümleme performansları, ivme testlerinde ise yüksek dinamik yükler altındaki yapısal ve malzeme dayanımı analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda, Magnezyum (AZ31) ve Alüminyum (Al6061) alaşımlarının titreşim kontrolü, sistem güvenilirliği ve yapısal bütünlük açısından avantaj ve dezavantajları karşılaştırılmıştır. Magnezyum (AZ31) alaşımı titreşim ve darbe sönümleme açısından üstün performans sergileyerek hafiflik ve yapısal esneklik gerektiren aviyonik uygulamalar için öne çıkmaktadır. Geleneksel olarak havacılıkta yaygın biçimde Alüminyum (Al6061) tercih edilmesine rağmen, bu çalışmada Magnezyum (AZ31)'in yapısal tepkiler bakımından daha avantajlı sonuçlar vermesi, malzeme seçiminde yeni değerlendirme kriterlerinin göz önüne alınması gerektiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the materials Magnesium (AZ31) and Aluminum (Al6061), which are widely used in the Aerospace and Aviation industries, are investigated in terms of their suitability for use in avionic units under dynamic loads such as vibration, shock, and acceleration. Simulation analyses were conducted using Finite Element Analysis (FEA). In vibration analyses, natural frequencies, mode shapes, and resonance behaviors were examined; in shock tests, deformation and energy dissipation performance under sudden impact loads were evaluated; and in acceleration tests, structural and material strength under high dynamic loads were analyzed. As a result of the study, the advantages and disadvantages of Magnesium (AZ31) and Aluminum (Al6061) alloys were compared in terms of vibration control, system reliability, and structural integrity. Magnesium (AZ31) exhibited superior performance in vibration and shock damping, making it a prominent candidate for avionic applications that require lightweight and structural flexibility. Although Aluminum (Al6061) is traditionally preferred in aerospace applications, the findings of this study suggest that Magnesium (AZ31) offers more advantageous structural responses, indicating the need to reconsider material selection criteria in light of evolving performance expectations.