Sosyal medya kullanımının aile içi iletişim ve gelişmeleri kaçırma korkusu (FOMO) açısından değerlendirilmesi
Examine of social media use in terms of family communication and fear of missing out (FOMO)
- Tez No: 966771
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın amacı lise öğrencilerinin sosyal medya kullanımlarının aile içi iletişim ve gelişmeleri kaçırma korkusu (FoMO) açısından değerlendirilmesidir. Bu araştırma nicel araştırma desenlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu kolay örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir, 2023-2024 eğitim öğretim yılında Tokat ilinin bir ilçesinde öğrenim görmekte olan 834 lise öğrencisi araştırmanın çalışma grubunu oluşturmuştur. Bu araştırmada öğrencilerin sosyal medya kullanım düzeylerini ölçmek için Sosyal Medya Kullanım Amaçları Ölçeği (cronbach alfa iç tutarlık katsayısı=0.89), sosyal medya kullanımının aile içi iletişim düzeyini ölçmek için Sosyal Medya Kullanımının Aile İletişimine Etkisini Belirleme Ölçeği (cronbach alfa iç tutarlılık katsayısı=0.84), sosyal medyada gelişmeleri kaçırma korkusu düzeylerini ölçmek için Sosyal Ortamlarda Gelişmeleri Kaçırma Korkusu (FoMO) Ölçeği (cronbach alfa iç tutarlılık katsayısı=0.82) kullanılmıştır. Araştırma sorularına yanıt aranırken aritmetik ortalama, standart sapma değerleri ve parametrik analiz yöntemlerinden bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü anova, pearson r korelasyon katsayısı ve doğrusal regresyon kullanılarak analizler yapılmıştır. Bu araştırmanın bulguları incelendiğinde, kız öğrencilerin sosyal medya kullanım düzeyinin, erkek öğrencilerden yüksek olduğu; sosyal medyada geçirilen süre arttıkça, sosyal medya kullanım düzeyinin, FoMO düzeyinin ve aile içi iletişim sorunu düzeyinin arttığı görülmektedir. Cinsiyete göre kız öğrencilerin FoMO düzeyinin, erkek öğrencilerin FoMO düzeyinden yüksek olduğu; öğrencilerin sosyal medya kullanım süresi arttıkça, FoMO düzeylerinin de arttığı görülmektedir. En çok tercih ettikleri sosyal medya aracı Instagram ve Tiktok olan öğrencilerin FoMO ve sosyal medya kullanım düzeyinin, Youtube sosyal medya aracını tercih eden öğrencilerin FoMO ve sosyal medya kullanım düzeyinden yüksek olduğu görülmektedir. Öğrencilerin anne ve baba eğitim seviyesine göre FoMO düzeyleri arasında ve aile içi iletişim düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmektedir. Araştırma sonucunda lise öğrencilerinin sosyal medya kullanım düzeyleri ile FoMO düzeyleri arasında orta düzeyde, pozitif yönlü, doğrusal bir ilişki olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate high school students social media use in terms of family communication and fear of missing out (FoMO) on developments. This study was conducted using a quantitative research design with a correlational survey model. The study group was determined by convenience sampling; 834 high school students attending school in a district of Tokat province during the 2023-2024 academic year comprised the study group. To measure student's levels of social media use, the Social Media Usage Purposes Scale (Cronbach's alpha internal consistency coefficient = 0.89) was used. To measure the level of family communication affected by social media use, the Scale for Determining the Effect of Social Media Usage on Family Communication (Cronbach's alpha internal consistency coefficient = 0.84) was applied. To assess fear of missing out on developments in social environments, the Fear of Missing Out (FoMO) Scale (Cronbach's alpha internal consistency coefficient = 0.82) was utilized. Arithmetic mean, standard deviation values and parametric analysis methods such as independent samples t-test, one-way anova, pearson r correlation coefficient and linear regression were used to answer the research questions. When examining the findings of this study, it is observed that the level of social media use among female students is higher than that of male students; as the time spent on social media increases, the level of social media use, the level of FoMO, and the level of intra-family communication problems also increase. According to gender, female students FoMO levels are higher than those of male students; it is also observed that as student's social media usage time increases, their FoMO levels increase as well. Among the students whose most preferred social media platforms are Instagram and TikTok, the levels of FoMO and social media usage are higher compared to those who prefer YouTube. There is no significant difference in FoMO levels or intra-family communication levels according to the educational levels of the student's mothers and fathers. As a result of the study, it is seen that there is a moderate, positive, linear relationship between high school student's levels of social media use and their levels of FoMO.