Mineralogy, chemistry and physical properties of the magnetite -ore-deposits-araund Kesikköprü village and the surrounding areas
- Tez No: 9668
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN UNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
.:, ÖZET kesikköprü ' köyü civarı ve bunu çevrelemen alanlardaki manyetit maden yataklarının mineralojisi, kimyası ve fiziksel özellikleri.. t is ist wagaw wondemageqnehu ' yüksek lisans jeoloji mühendisliği tez danışmanı-.: prof» dr. coşkun. unan haziran, i990 Kesikköprü köyü civarı ve bunu çevreleyen bölgelerdeki manyetit maden yataklarının mineralojisi, kimyası ve ? 'fiziksel özellikleri değişik metodlarîa araştırıldı. Araziden 57 cevher numunesi toplandı. Numunelerin hepsi, cevher minerallerinin tayini ve yapısal özelliklerinin saptanması için mikroskop, altında çalışıldı. Kimyasal ve X-ışmları analizleri için numune seçimi yapıldı. Cevher minerallerinin tayin edilmesi ve birim hücre boyutunun hesaplanması için, seçilmiş numunelere X -.ışınları kırınım metodu uygulandı. Ayrıca manyetitlerin kompozis yonlarının tayini ve sonuçların FeO-TiGsa-Fe-aO» üçgen diya gramına uygulanmasıyla al terasyonun derecesini anlamak için kimyasal analizler yapıldı» Mikroskop çalışmaları, bu yataklardaki cevher mineralle rinin manyetit, hematit ve lepidokrosit olduğunu göstermiş tir. Hematit ve lepidokrosit, magnetit alterasyonunun son safha ürünleridir,. Yağlı objektif kullanılarak yapılan detay mikroskop incelemelerinde diğer demir hidroksitlerin varlığı gözlenmiş fakat,.kirstal lerin çok ufak oluşu, zayıf kristal lenme göstermeleri ve sayılarının azlığından dolayı bunları belirlemek mümkün olamamıştır. Saf manyetit, lepidokrosit ve hematit minerallerinin mikro indentasyon sertlik okumaları kabul edilebilir limitler arasında bu'I-undugu halde, parlaklık değerleri kabuledilebilir limitlerin. aşagısmdadır. Kimyasal analizler, çalışılan bütün cevher yatak larm- daki manyetitlerin, manyetit-ul vospinel katı solüsyonunun saf vbir son elemanı olduğunu göstermiştir. FeO miktarı ağırlıkça %86 dan %96 ya kadar değişmektedir» Diğer oksitlerin dağılımı ş %1- 3 VsaOrs» %1 den az HnO, CaO, Na»0, KaO» P»Qaj TiOa» CrsO» CCraO» ve TiO» bazı numunelerde eser miktarda veya yok), Al^O» ve iigü (iki numunede HgO değerleri bu değerden fasladır). TiOs miktarı 7A den az olan saf manyetitin hesaplanmış birim hücre boyutu 8.396 & dür (oksitlenmemiş olanlar için) ve bu değer saf manyetit için normaldir. X~ışınları kırınım dif raktogramlarmdan, manyetit alterasyonu, difraktogram üzerindeki manyetitin kırımın çizgilerinin kalitesi üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu göstermektedir. Anahtar kelimeler s Kesik köprü, manyetit, mineraloji, kimya, cevher yatakları. Bilim Dalı Sayısal Kodu: 606.0Z01 VI
Özet (Çeviri)
ÖS I KftL ı MINERALOGY, CHEMISTRY"- AND PHYSICAL PROPERTIES OF THE MAGNETITE ORE DEPOSITS AROUND KESîKKöPRü VILLAGE AND THE SURROUNDING AREAS. T I SI ST WAG AW WGNDEMA6EGNEHU M.S. IN' 'GEOLOGICAL ENGINEERING '.SUPERVISOR» PROF. DR. COŞKJUN UNAN JUNE, Î99Ç5. Mineralogy, chemistry and physical properties of magne tite ore deposits around Kesikköprü- vil lage and the surround ing areas are investigated by different methods. 57 ore samp les -are collected in the area; and studied microscopically for identification of ore minerals, textural analysis and to select samples for chemical analysis and X-ray diffraction. X-ray diffraction method has been applied on these selected samples to substantiate ore mineral identification and unit cell dimension calculation. Chemical analysis has also been done to investigate the chemical composition of magnetite and to see the degree of alteration by plotting the result on the FeO-TiOa-FeaO® ternary diagram. Microscopic study. showed that the ore minerals of these deposits are magnetite,' hematite and lepidocrocite, the iiilatter two being the result of' a late stage alteration process of magnetite. Examination under oil immersion revealed the presence of other hydroxides of iron whose identification was impossible due to fine crystal size, scarcity and poor crystal linity. Chalcopyrite, pyrite and bornite &re also observed in minor amount» Micro indentation hardness (VHN) readings are in the acceptable ranges for pure magnetite, lepidocracite and hematite while the reflectivity values are uniformly lower than the acceptable ranges for these minerals» The chemical analysis showed that magnetite in all 'the studied ore deposits is a pure end member of magnetite-ulvo- spinel solid solution series with FeO* content ranging from 86% to 96% by weight and containing from 1% to 3% Va039 less than 1% MnO» CaO, Na20» K»0, Psaus? TiOa, CraO» (CraQ3 and TiOa in some of them are absent or detected in trace amount). AlasO» and MgO (two samples are above this value for HgO). The extrapolated unit cell dimension of magnetite is about 8.396Â (for the unoxidized ones) and appears normal for a pure magnetite whose TiQsa content is lower than 1%, X-ray powder diffraction revealed that the oxidation of magnetite causes line broadening and unc learness of peaks with respect to their diffraction angles» Key words. Kesikköprü, magnetite, mineralogy, chemistry, ore deposits. iv