Farklı mineral katkılarının geopolimer harçların özelliklerine etkileri
The effects of different mineral additives on features of geopolymer grouts
  1. Tez No: 662762
  2. Yazar: MUHAMMEDÜL EMİN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASBİ YAPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Geopolimer harçlar, doğal minerallerin alkalilerle aktive edilmesi sonucu üretilen malzemelerdir. Yüksek fırın cürufu ve uçucu kül geopolimer harçlar potasyum silikat ve potasyum hidroksit gibi alkalilerle aktive edilmektedir. Geopolimerlerin kullanımı ve özellikleri, organik kimya, fizikokimya, mineroloji, jeoloji ve mühendislik teknolojisi alanlarında araştırılmaktadır. Ayrıca uygulama alanları da oldukça fazladır. Bu çalışmada uçucu kül ve cüruf farklı alkalilerle aktive edilerek 9 farklı karışım oluşturulmuştur. Bu karışımlardan oluşan numunelere su kürü ve buhar kürü uygulanmıştır. Kürden çıkarılan numuneler deney süresi gelinceye dek kür odasında muhafaza edilmiştir. Yapılan bu çalışmada numunelere 3,7,28 günlük süre zarflarında basınç, eğilme deneyleri uygulanmıştır. Deneylerden elde edilen sonuçlar varyans analizi ile değerlendirilmiştir. Ayrıca elde edilen numunelere 50 ve 100 döngü olmak üzere donma-çözülme deneyi yapılmış ve sonuçlar bir grafik oluşturularak belirlenmiştir. Nihai sonuçlardan ideal karışım oranları farklı kür şartlarına göre belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Abstract: Geopolymer grouts are materials which are produced by as a result of naturel minerals are activated by alkali ones. Blast furnace slag and fly ash geopolymer grouts are activated by alkalis like potassium silicate and potassium hydroxide. Features and use of geopolymers are being researched in the filds of organic chemistry, physical chemistry, mineralogy and engineering technology.Morever, geopolymers have quite a lot of application areas. In this research, fly ash and slag are activated by different alkalis and 9 distinct mixtures were formed. Hydro-cure and steam cure wereapplied to the samples that were formed from these mixtures. Samples which are taken out of the cures are protected in the curing room till the experiment time comes. In this study, pressure and bending experiments were applied to the samples in the time period of 3, 7, 28 days. Obtained experiment results are evaluated by analysis of variance. Moreover, 50 to 100 cycles freeze- thaw experiments are carried out to the samples and the results were determined by creating a graph. From final results, ideal mixture ratio was determined according to different cure conditions.