Transport user perception on shared electric mobility
Ulaşım kullanıcılarının paylaşımlı elektrikli hareketlilik algısı
- Tez No: 966823
- Danışmanlar: DR. DİLUM DİSSANAYAKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Newcastle University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Ulaştırma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ulaşım sektörü teknolojik gelişmelerle entegre bir şekilde gelişip günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelirken, hava kirliliği, gürültü kirliliği ve trafik sıkışıklığı gibi istenmeyen yan etkiler de yaratmaktadır. Bu çalışmada ele alınan paylaşımlı elektrikli mobiliteyi konu alan eHUBS projesi ile yeni ve daha çevre dostu bir yaklaşım ortaya konmuştur. Özel araç kullanımına alternatif olan paylaşımlı elektrikli hareketliliğin yaygınlaşmasıyla birlikte günlük seyahatlerimiz üzerinde olumlu bir etki yaratacaktır. Ekonomik ve çevresel katkıları göz önünde bulundurularak adımların atıldığı bu yenilikte, iyileştirmelerle çok daha iyi bir noktaya gelebilecek ve bahsedilen sorunlara çözüm sağlayabilecektir. Bu tez çalışmasında, eHUBS projesinin uygulandığı şehirlerden biri olan Amsterdam'da 2020 yılında 505 katılımcıdan elde edilen veriler analiz edilmiştir. İki aşamalı küme analizi kullanılarak veri kümesi demografik özelliklerine göre beş farklı kümeye ayrılmıştır. Ayrıca, kullanıcıların paylaşımlı elektrikli hareketliliğe yönelik tutumları Kategorik Temel Bileşen Analizi (CAT PCA) kullanılarak analiz edilmiştir. Kümeler ve faktörler arasındaki ilişki Multinomial Lojistik Regresyon Yöntemleri uygulanarak araştırılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, gençlerin, erkeklerin, yüksek eğitim seviyesine sahip olanların ve görece iyi gelire sahip olanların paylaşımlı mobilite seçeneklerini kullanmaya daha meyilli olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, paylaşımlı hareketlilik kullanımının önündeki önemli engeller tespit edilmiş ve bunlara karşı alınabilecek makul önlemlere ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
While the transportation sector develops in an integrated way with technological developments and becomes an indispensable part of daily life, it also creates undesirable side effects such as air pollution, noise pollution and traffic congestion. A new and more environmentally friendly approach was introduced through the eHUBS project, which is about shared electric mobility discussed in this study. With the widespread use of shared electric mobility, which is an alternative to private vehicle use will make a positive impact to our daily travel. In this innovation, where steps are taken considering the economic and environmental contributions, it will be able to reach a much better point with improvements and provide a solution to the problems mentioned. In this dissertation, the data from 505 participants in Amsterdam, one of the cities where the eHUBS project was implemented, in 2020 has been analysed. The dataset was segmented into five different clusters according to their demographic properties by using Two-step cluster analysis. In addition, the attitudes of users for shared electric mobility were analysed using Categorical Principal Component Analysis (CAT PCA). The relationship between clusters and the factors were investigated by carrying out Multinomial Logistic Regression Methods. According to the results of the study, it was found that young people, men, those with a high level of education, and those with relatively good income are more inclined to use shared mobility options. Besides, significant barriers for using shared mobility were identified and suggestions were made regarding reasonable precautions to be taken against them.