Yeni nesil savaşlarda siber gücün caydırıcı etkileri: 2007 Estonya Siber Saldırısı vakası
Deterrent efforts of cyber power in new generation war: 2007 Estonia Cyber Attack case
  1. Tez No: 966824
  2. Yazar: GÖKTÜRK KAAN GÜLSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TINAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Uluslararası İlişkiler disiplininde devletler, yaptırım uygulama, diplomasi yürütme ve politika dayatma gibi faaliyetlerde çeşitli araçlar kullanır. Gelişen teknolojiyle birlikte siber silahlar yeni bir savaş alanı olarak ortaya çıkmıştır. Siber güç, dijital altyapıları koruma, saldırıları önleme, stratejik avantaj sağlama, istihbarat toplama ve misilleme kapasitesini içerir. Caydırıcı güç ise, saldırganları caydıracak düzeyde tehdit ve savunma yeteneği anlamına gelir. Literatürde, siber gücün caydırıcı rolü konusunda fikir birliği bulunmamaktadır. Bu çalışma, siber gücün uluslararası alanda caydırıcı bir unsur olup olmadığını incelemektedir. Kavramsal çerçeve tanımlanmış, yeni nesil savaşların dönüşümü ele alınmış, siber gücün rolü Estonya Siber Saldırısı örneğiyle açıklanmıştır. Yarı yapılandırılmış mülakat yöntemi kullanılarak nitel analiz yapılmıştır. Çalışma, siber güce sahip olan ülkelerin, gelişmiş dijital yetenekleri sayesinde uluslararası ilişkilerde önemli bir yaptırım gücüne sahip olduğu ve siber saldırı/savunma kapasitesi aracılığıyla ekonomik, siyasi ve askeri baskı unsurları oluşturabildikleri argümanı üzerine kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the discipline of International Relations, states utilize various instruments to engage in activities such as imposing sanctions, conducting diplomacy, and enforcing policies. With advancements in technology, cyber weapons have emerged as a new domain of warfare. Cyber power encompasses the ability to protect digital infrastructures, prevent cyber attacks, gain strategic advantages, conduct cyber intelligence operations, and carry out retaliatory actions. Deterrent power, on the other hand, refers to a state's or organization's capacity to pose a level of threat and defense that discourages potential aggressors. The literature reveals a lack of consensus on whether cyber power functions as an effective deterrent. This study investigates whether cyber power constitutes a deterrent element in the international arena. It defines the conceptual framework, examines the transformation of next-generation warfare, and analyzes the role of cyber power through the case of the Estonia Cyber Attack. A qualitative analysis was conducted using semi-structured interviews. The study is grounded in the argument that states possessing cyber power, due to their advanced digital capabilities, hold significant leverage in international relations and are able to exert economic, political, and military pressure through their cyber offense and defense capacities.