Hindistan siyasetinde ayrımcılık: BJP ve Narendra Modi'nin hükûmranlığı (2014–2024)
Discrimination in Indian politics: The reign of the BJP and Narendra Modi (2014-2024)
  1. Tez No: 966840
  2. Yazar: MARHABA AHADY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT GÖKIRMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bharatiya Janata Partisi (BJP), aşırı sağcı Hindu milliyetçiliği ile tanınan bir siyasi partidir. Hindistan Ulusal Kongresi dışında, bağımsızlıktan bu yana geçen yaklaşık yetmiş yıllık iktidarı kendi başına parlamento çoğunluğu ile kazanan ilk parti olmuştur. Narendra Modi liderliğinde elde edilen bu zafer, ekonomik kalkınma, yolsuzlukla mücadele ve etkili yönetim vaatlerine dayanıyordu. Ancak Modi'nin 2014 - 2024 yılları arasındaki iktidarı boyunca hükümet, özellikle istihdam, enflasyon kontrolü ve kamu refahı gibi alanlarda istikrar elde edememiştir. Bu beklentilerin karşılanamaması üzerine hükümet, giderek dini ve toplumsal kimlikleri merkeze alan bir söyleme yönelmiştir. Siyasi söylemlerde özellikle Müslüman azınlıklar hedef alınmış ve bu durum toplumsal kutuplaşmayı derinleştirmiştir. Bu tez, Modi liderliğindeki BJP hükümetinin uyguladığı politikalar ve siyasi stratejilerin Hindistan'daki azınlık ve marjinalleştirilmiş gruplar üzerindeki etkilerini incelemektedir. Vatandaşlık Değişikliği Yasası (CAA), Ulusal Vatandaşlık Kaydı (NRC) ve 370. Maddenin kaldırılması gibi temel politikaların yanı sıra, Modi'nin kararlı bir ulusal lider imajının medya aracılığıyla nasıl inşa edildiği de analiz edilecektir. Bu analiz aracılığıyla çalışma, Modi hükümetinin azınlıkların dışlanmasına nasıl sebep olduğu ve Hindistan toplumunda var olan sosyal ve ekonomik eşitsizlikleri nasıl derinleştirdiğini ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Bharatiya Janata Party (BJP), an extrem right-wing Hindu nationalist political party, became the first party in nearly seven decades, apart from the Indian National Congress to secure a clear parliamentary majority on its own. This victory, led by Narendra Modi, was based on promises of economic development, anti-corruption, and effective governance. However, during Modi's leadership from 2014 to 2024, the government has struggled to deliver consistent economic progress, particularly in areas such as employment, inflation control, and public welfare. In response to these unmet expectations, the government has increasingly shifted focus toward religious and communal narratives. Political discourse often targeted minority communities, particularly Muslims, contributing to social polarization. This thesis examines how the BJP's policies and political strategies under Modi's leadership have affected India's minority and marginalized communities. It analyzes key policies such as the Citizenship Amendment Act (CAA), the National Register of Citizens (NRC), and the revocation of Article 370, alongside the use of media in shaping Modi's image as a decisive national leader. Through this analysis, the study explores how the Modi government has contributed to the marginalization of minorities and deepened existing social and economic divides in Indian society.