Dönüştürücü liderlik ve kişiliğin yapay zekâ genel tutumu üzerine etkisinde inovasyon algısının aracı rolü
The mediating role of innovation perception in the effect of transformational leadership and personality on general attitude towards artificial intelligence
  1. Tez No: 966839
  2. Yazar: RÜVEYDE PABUÇCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK İŞCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 291
Özet
Yapay zekânın iş yaşamında hızla yaygınlaşması, teknolojik altyapının yanı sıra insan odaklı liderlik yaklaşımlarının da dönüşümünü gerekli kılmaktadır. Bu bağlamda, dönüştürücü liderlik ve bireysel kişilik özelliklerinin, çalışanların yapay zekâya yönelik tutumları üzerindeki etkisi önemli bir araştırma alanı hâline gelmiştir. Bu çalışmada, dönüştürücü liderlik ve Büyük Beş Kişilik Özelliklerinin yapay zekâ tutumlarına etkisi incelenmiş; inovasyon algısının bu ilişkideki aracı rolü değerlendirilmiştir. Erzurum ilinde kamu ve özel bankalarda görev yapan 295 çalışandan toplanan veriler nicel analiz yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Bulgular, dönüştürücü liderlik ve kişilik özelliklerinin yapay zekâya yönelik tutumları anlamlı şekilde etkilediğini ve inovasyon algısının bu ilişkide istatistiksel olarak anlamlı bir aracı değişken rolü oynadığını ortaya koymuştur. Sonuçlar, dijital dönüşüm süreçlerinde insan faktörünün ve liderlik yaklaşımlarının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid expansion of artificial intelligence (AI) in the business world necessitates the transformation of not only technological infrastructures but also human-centered leadership approaches. In this context, the impact of transformational leadership and individual personality traits on employees' attitudes toward AI has become a significant area of research. This study examines the effects of transformational leadership and the Big Five personality traits on attitudes toward AI, while also evaluating the mediating role of innovation perception in this relationship. Data were collected from 295 employees working in public and private banks in Erzurum who actively use AI technologies, and analyzed using quantitative methods. The findings indicate that transformational leadership and personality traits significantly influence general attitudes toward AI, and that innovation perception serves as a statistically significant mediating variable in this relationship. The results emphasize the importance of the human factor and leadership approaches in digital transformation processes.