Ekonomik büyümeyi maksimum kılan optimal kamu sağlık harcamaları: OECD ülkeleri için bir uygulama
Optimal public health expenditures for maximizing economic growth: An application for OECD countries
- Tez No: 966844
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA AKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
Özet
Sağlık, yalnızca temel bir insan hakkı olmakla kalmayıp aynı zamanda ekonomik büyümeyi besleyen kritik bir beşeri sermaye unsurudur. Sürdürülebilir ekonomik büyümenin sağlanabilmesi için sağlığa yapılan yatırımların, beşeri sermayenin geliştirilmesinde önemli bir kaldıraç işlevi gördüğü kabul edilmektedir. Sağlığın ve sağlık harcamalarının bu stratejik konumu, literatürde ekonomik büyüme ile ilişkisini inceleyen çalışmaların giderek önem kazanmasına neden olmuştur. Bu kapsamda, sağlık harcamaları içinde kamunun rolü ve bu harcamaların ekonomik büyüme üzerindeki etkisi, politika yapıcılar açısından büyük önem taşımaktadır. Dolayısıyla, kamu sağlık harcamalarının ekonomik büyümeyi en üst düzeye çıkaracağı oranın belirlenmesi kritik bir konudur. Bu kapsamda çalışmanın temel amacı, OECD ülkelerinde ekonomik büyüme ile kamu sağlık harcamaları arasındaki doğrusal olmayan ilişkinin varlığını inceleyerek ekonomik büyümeyi maksimum kılan kamu sağlık harcamalarının GSYİ'ye oranını belirlemektir. Araştırma bulguları, söz konusu ilişkinin ters U şeklinde kuadratik bir yapıda olduğunu ortaya koymaktadır. Araştırmada 2010-2022 dönemine ait veriler, Sistem GMM yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Japonya, Güney Kore, Kolombiya, Kosta Rika ve İzlanda dışındaki 33 OECD ülkesi için yapılan hesaplamalar sonucunda, kamu sağlık harcamalarının GSYİH'ye oranının optimal düzeyinin %8,638 olduğu saptanmıştır. Ayrıca incelenen ülkelerin mevcut kamu sağlık harcaması oranları bu optimal düzeyle karşılaştırılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, 2022 yılı itibarıyla Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Kanada, Yeni Zelanda ve İsveç'in toplam kamu sağlık harcamalarının optimal seviyeye en yakın ülkeler olduğu belirlenmiştir. Buna karşın, Türkiye ve Meksika mevcut harcama oranlarıyla optimal düzeyden en fazla sapma gösteren ve aynı zamanda en düşük kamu sağlık harcaması yapan ülkeler arasında yer almaktadır. Çalışmanın bir diğer önemli çıktısı ise optimal kamu sağlık harcamalarının gerçekleştirilmesi durumunda ulaşılması öngörülen GSYİH değerinin tahmin edilmesidir.
Özet (Çeviri)
Health is not only a fundamental human right but also a critical component of human capital that fosters economic growth. Investments in health are widely acknowledged as an essential lever for enhancing human capital and thus ensuring sustainable economic growth. The strategic importance of health and health expenditures has led to a growing body of literature examining their relationship with economic growth. Within this context, the role of public spending on health and its impact on economic growth have become highly significant for policymakers. Therefore, identifying the ratio of public health expenditures that maximizes economic growth constitutes a crucial research question. The primary objective of this study is to investigate the existence of a non-linear relationship between economic growth and public health expenditures in OECD countries and to determine the share of public health expenditures in GDP that maximizes economic growth. The empirical findings reveal that this relationship follows an inverted U-shaped quadratic pattern. The analysis employs the System GMM method using data from the period 2010–2022. Based on calculations for 33 OECD countries, excluding Japan, South Korea, Colombia, Costa Rica, and Iceland, the optimal level of public health expenditure as a share of GDP was determined to be 8.638%. Furthermore, the current public health expenditure ratios of the countries analyzed were compared with this optimal level. The analysis results indicate that, as of 2022, Austria, Belgium, Denmark, Finland, France, Canada, New Zealand, and Sweden are the countries whose total public health expenditures are closest to the optimal level. In contrast, Turkey and Mexico stand out as the countries with the greatest deviation from this optimal level and, at the same time, have the lowest levels of public health expenditure. Another important finding of the study is the estimation of the GDP level that could be achieved if the optimal level of public health expenditure were implemented.