Çocuklarda duygu düzenleme becerisinin ebeveyn özellikleri ve duygu sosyalleştirme davranışları bağlamında incelenmesi
Investigation of emotion regulation skills of children in the context of parental characteristics and emotion socialization behaviors
  1. Tez No: 966846
  2. Yazar: BENANUR KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET VURAL YÜZBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Son yıllarda yapılan çalışmalar, çocukların duygu düzenleme becerilerinin gelişiminde yalnızca bireysel değil, aynı zamanda çevresel ve ebeveyn temelli faktörlerin de belirleyici olduğunu ortaya koymaktadır. Bu araştırma, okul öncesi dönemde çocukların duygu düzenleme becerileri ile ebeveynlerin psikososyal özellikleri arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada ebeveynlerin duygu düzenleme güçlüğü, ebeveynlik stresi, bilinçli farkındalık düzeyleri ve duygu sosyalleştirme davranışlarının çocukların duygu düzenleme düzeyleri ile ilişkisi değerlendirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, yaşları 21 ile 56 arasında değişen (X̄ = 35,45, SS = 6,1) ve 2-6 yaş arası çocuğu olan 349 ebeveyn (268 anne, 81 baba) oluşturmuştur. Veri toplama sürecinde, Demografik Bilgi Formu, Duygu Düzenleme Ölçeği, Ebeveyn Duygu Stili Ölçeği, Ebeveyn Stres Ölçeği, Ebeveynlikte Bilinçli Farkındalık Ölçeği ve Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, yüksek ebeveyn stresinin ve duygu düzenleme güçlüğünün, çocuklarda daha düşük düzeyde duygu düzenleme becerileri ve daha yüksek düzeyde değişkenlik-olumsuzluk puanları ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Hiyerarşik regresyon analizleri, ebeveynlikte bilinçli farkındalık ve duygu koçluğu alt boyutlarının çocukların duygu düzenleme düzeylerini anlamlı düzeyde yordadığını ortaya koymuştur. Ayrıca paralel çoklu aracılık analizleri, ebeveynin stres düzeyinin ve duygu düzenleme güçlüğünün çocukların duygu düzenleme becerileri üzerindeki etkisinde, ebeveynlikte bilinçli farkındalık ve duygu koçluğunun kısmi aracılık rolü oynadığını göstermiştir. Buna karşın, duyguyu görmezden gelme gibi destekleyici olmayan duygu sosyalleştirme davranışlarının ise çocukların duygu düzenleme becerileriyle doğrudan anlamlı bir ilişki göstermediği belirlenmiştir. Bulgular literatür temelinde tartışılmış ve hem uygulayıcılara hem de araştırmacılara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Recent studies have revealed that the development of emotion regulation skills in children is shaped not only by individual factors but also by environmental and parent-related factors. This study aims to examine the relationships between preschool children's emotion regulation abilities and the psychosocial characteristics of their parents. Specifically, the study investigates how parents' difficulties in emotion regulation, parenting stress, mindfulness in parenting, and emotion socialization behaviors are associated with children's levels of emotion regulation. The sample of the study consisted of 349 parents (268 mothers and 81 fathers), aged between 21 and 56 (M = 35.45, SD = 6.1), who had children between the ages of 2 and 6. Data were collected using the Demographic Information Form, Emotion Regulation Checklist, Parent Emotion Style Questionnaire, Parental Stress Scale, Mindfulness in Parenting Questionnaire, and Difficulties in Emotion Regulation Scale. The analyses revealed that higher levels of parenting stress and emotion regulation difficulties were associated with lower levels of emotion regulation and higher levels of lability/negativity in children. Hierarchical regression analyses showed that mindfulness in parenting and the emotion coaching sub-dimension significantly predicted children's emotion regulation levels. In addition, parallel multiple mediation analyses indicated that mindfulness in parenting and emotion coaching partially mediated the relationship between parental stress and difficulties in emotion regulation, and children's emotion regulation skills. On the other hand, non-supportive emotion socialization behaviors, such as dismissing emotions, were not found to be directly associated with children's emotion regulation abilities. The findings were discussed in light of the existing literature, and suggestions were offered for both practitioners and researchers.