Üniversite öğrencilerinin dindarlık düzeyleri ile mental iyi oluş halleri arasındaki ilişki: Van örneği
Relationship between university students' levels of religiousness and their mental well-being: The Van example
  1. Tez No: 966847
  2. Yazar: HASAN ELHAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED KIZILGEÇİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinin dindarlık düzeyleri ile mental iyi oluş halleri arasındaki ilişki ve etkileşimleri incelemeyi amaçlamaktadır. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeline göre yapılandırılan çalışmada, tabakalı örnekleme yöntemiyle belirlenen ve 2024-2025 akademik yılında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde öğrenim gören 401 kadın (%51,9) ve 372 erkek (%48,1) olmak üzere toplam 773 öğrenci araştırmaya katılmıştır. Veriler, Google Form aracılığıyla toplanmış; kişisel bilgi formu, Mental İyi Oluş Ölçeği (WEMWBS) ve Dindarlık Ölçeği kullanılmıştır. Analizlerde T Testi, One Way ANOVA, Welch, Pearson Korelasyon ve Regresyon tekniklerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the relationships and interactions between the religiosity levels of university students and their mental well-being. In the study structured according to the relational screening model, which is one of the quantitative research methods, a total of 773 students, 401 female (%51.9) and 372 male (%48.1) studying at Van Yüzüncü Yıl University in the 2024-2025 academic year, were determined by stratified sampling method and participated in the research. Data were collected via Google Form; personal information form, Mental Well-being Scale (WEMWBS) and Religiosity Scale were used. T Test, One Way ANOVA, Welch, Pearson Correlation and Regression techniques were used in the analyzes.