Ulus inşa sürecinde güvenliğin araçsallaştırılması
Instrumentalization of security in the nation-building process
  1. Tez No: 966857
  2. Yazar: ZEHRA DİKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS CAN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez, ulusçuluk teorileri çerçevesinde bir siyasal örgütlenme formu olarak ulus-devletin güvenlikle olan karşılıklı ilişkisini ele almaktadır. Kategorik olarak devletli olma halinin ve özelde ulus devletin güvenliği ve toplumsal istikrarı sağlama söylemi, bir yandan yönetilenlerin ihtiyaç duyduğu güveni ve huzuru tesis ederken diğer yandan devletin kendi otoritesini meşrulaştıran bir araç işlevi görmektedir. Bu bağlamda güvenlik nosyonu,16. yüzyıldan itibaren Batı Avrupa'da ilk nüveleri ortaya çıkan ve 19.Yüzyılda kurumsallaşan ulus devletin, tahakküm etme ve zor kullanma yetkisini 'ulusal çıkarlar ve ulusal istikrar' vaadi çerçevesinde meşru bir zemine dayandırmaktadır. Bu çalışmanın amacı, ulus devlet formunun tarihsel süreç içerisinde güvenlik olgusu çerçevesinde nasıl şekillendiğini ve güvenliğin hem bir iktidar aracı hem de yönetilenlerin korunma ve huzur beklentilerine verilen bir karşılık olarak nasıl işlevselleştirildiğini incelemektir
Özet (Çeviri)
This thesis examines the reciprocal relaionship between the nation-state as a form of political organization within the framerwork of nationalism theories and security. The discourse of the state,and specifically the nation-state, providing security and social stability categorically establishes the trust and peace of mind that the governed need, while also serving as a means of legitimizing the state's own authority. In this context, the nation of security legitimizes the nation-state's authority to dominate and use force within the framework of 'national interests and national stability' Whic firs emerged in Western Europe in the 16th century and became institutionalized in the 19th century. The aim of this study is to examine how the nation-state form has been shaped within the framework of the concept of security throughout history, and how security has been functionalized both as an instrument of power and as a response to the expectations of protection and peace of mind of those being governed