Türkiyede öğretmenlerin kişisel asistan olarak üretken yapay zekâ kullanımı: gereksinim, talep ve yöntem üzerine sistematik biraraştırma
Teachers' use of generative artificial intelligence as a personal assistant in turkey: a systematic study of need, demand and methodresearch
  1. Tez No: 966881
  2. Yazar: SELÇUK ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER KAYABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de görev yapan öğretmenlerin üretken yapay zekâ teknolojilerini kişisel asistan olarak kullanmaya yönelik gereksinimlerini, taleplerini ve üretken yapay zekânın eğitime entegrasyonunun yöntemlerini incelemektir. Araştırmanın kuramsal temelinde üretken yapay zekânın eğitimde sunduğu fırsatlarla birlikte, öğretmen iş yüküne olumlu katkısı, getirdiği kaygılar, üretken yapay zekânın eğitime entegrasyonunda beklentiler gibi kavramlar yer almaktadır. Çalışma, karma araştırma yöntemlerinden keşfedici sıralı desen modeli ile yürütülmüş; ilk aşamada sistematik literatür taramasıyla temalar belirlenmiş, ikinci aşamada bu temalara uygun anket geliştirilerek nicel veri toplanmıştır. Araştırmanın katılımcıları 2024-2025 eğitim öğretim yılında Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde görev yapan 403 öğretmendir. Elde edilen bulgular, öğretmenlerin üretken yapay zekânın iş yükünü azaltmada ve eğitim ortamlarında kullanımına genel olarak olumlu yaklaştığını ortaya koymaktadır, bununla birlikte üretken yapay zekânın eğitim ortamlarına dahil edilmesi sürecinde öğretmenler tarafından çeşitli kaygı ve beklentiler dile getirilmiştir. Eğitim düzeyi, mesleki tecrübe ve üretken yapay zekâya aşinalık gibi sosyo-demografik değişkenlerin katılımcıların görüşlerini anlamlı şekilde etkilediği görülmüştür. Sonuç olarak araştırmaya ilişkin bulgular tartışılmış ve gelecek araştırmalar için çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the needs and demands of teachers working in Turkey for using productive artificial intelligence technologies as personal assistants and the methods of integrating productive artificial intelligence into education. The theoretical basis of the research includes the opportunities offered by productive artificial intelligence in education, its positive contribution to teacher workload, the concerns it brings, and expectations in the integration of productive artificial intelligence into education. The study was conducted with the exploratory sequential design model, one of the mixed research methods; in the first stage, themes were identified through a systematic literature review, and in the second stage, quantitative data were collected by developing a questionnaire in accordance with these themes. The participants of the study were 403 teachers working in various regions of Turkey in the 2024-2025 academic year. The findings reveal that teachers are generally positive towards the use of generative artificial intelligence in reducing workload and in educational environments, however, various concerns and expectations were expressed by teachers in the process of incorporating generative artificial intelligence into educational environments. Socio-demographic variables such as educational level, professional experience and familiarity with generative artificial intelligence were found to significantly affect the views of the participants. In conclusion, the findings of the study are discussed and various suggestions for future research are presented.