Türkiye'deki mobil sağlık uygulamaları arayüz tasarımlarının 65 yaş ve üstü kullanıcılar açısından incelenmesi
An analysis of mobile health application interface designs in turkey from the perspective of users aged 65 and over
  1. Tez No: 966882
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZKAN ŞAFAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. EBRU SELCAN BARANSELİ ARSLAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Sağlık kavramı toplumlar için önemli konulardan biri olup, toplum sağlığı için doğru sağlık bilgisine ve sağlık hizmetlerine ulaşmak önem arz etmektedir. Geçmişten günümüze sağlık iletişimi dönemin çeşitli iletişim araçlarıyla desteklenmektedir. Günümüzde ise toplumun sağlık konusuna olan ilgisi daha fazla artmış olup, aynı zamanda bu bilgiye ulaşabilmelerini kolaylaştıran yeni medya araçları da hızla gelişim göstermektedir. Yirminci yüzyılda sağlıklı yaşam için spor, beslenme ya da önleyici tıp gibi konular gün geçtikçe tüm dünyada farklı iletişim platformlarında yaygınlaşmaktadır. Hastalık riskleri ile başa çıkmada bireylerin sağlık hakkında gerekli bilgiye sahibi olması önem taşımaktadır. Ayrıca hasta kayıtlarının tutulması, sağlık personeli ile iletişim, gerekli hatırlatmaların yapılması, hastalık takibi gibi birçok konuda mobil sağlık uygulamaları sıkça kullanılmakta, hedef kitle ile bu konudaki iletişim mobil arayüzler aracılığı ile sağlanmaktadır. Detaylı mobil yazılımları kolay ve anlaşılır arayüz tasarımları ile sunmak tüm kullanıcıların bu konuda bilgiye erişimini kolaylaştırmaktadır. Fakat tüm kullanıcı grupları arayüzleri aynı şekilde algılamamaktadır. Bu araştırmanın amacı, mobil sağlık uygulamalarının kullanımını kolaylaştırmak için görsel iletişim tasarımının avantajlarını kullanmak ve 65 yaş ve üstü kullanıcılar için doğru arayüz tasarımı çözüm önerilerini ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda Türkiye'deki mobil sağlık uygulamaları içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiş, 65 yaş ve üzeri kullanıcılar için akademik literatürden derlenen bir tasarım kontrol kılavuzu önerisi sunulmuş, mevcut üç sağlık uygulaması bu kılavuza göre incelenmiş, 65 yaş ve üzeri kullanıcılar için yeni bir mobil sağlık uygulaması tasarım önerisi sunulmuştur. Yaşa bağlı birçok dezavantaj yaşayan bu kullanıcı grubunu mobil sağlık iletişimi bağlamında desteklemek, mobil arayüz tasarım ve yazılımcılarına konu hakkında kaynak sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Health is one of the most important issues for societies, and access to accurate health information and health services is crucial for public health. Throughout history, health communication has been supported by various communication tools of the time. Today, society's interest in health issues has increased, and new media tools that facilitate access to this information are rapidly developing. In the 20th century, topics such as sports, nutrition, and preventive medicine for healthy living have become increasingly widespread on various communication platforms around the world. It is important for individuals to have the necessary information about health in order to cope with disease risks. In addition, mobile health applications are frequently used in many areas such as keeping patient records, communicating with healthcare personnel, making necessary reminders, and disease monitoring, and communication with the target audience on these issues is provided through mobile interfaces. Providing detailed mobile software with easy and understandable interface designs facilitates access to information for all users. However, not all user groups perceive the interfaces in the same way. The aim of this study is to utilize the advantages of visual communication design to facilitate the use of mobile health applications and to propose appropriate interface design solutions for users aged 65 and over. In line with this objective, mobile health applications in Turkey were analyzed using content analysis methods, a design control guideline proposal compiled from academic literature for users aged 65 and older was presented, three existing health applications were examined according to this guideline, and a new mobile health application design proposal for users aged 65 and older was presented. The aim is to support this user group, which faces many age-related disadvantages, in the context of mobile health communication and to provide resources on the subject to mobile interface designers and software developers.