Comparative study on solar cell performances with regard to environmental factors and surface properties
Çevresel faktörler ve yüzey özelliklerine göre güneş hücresi performanslarının karşılaştırmalı incelemesi
- Tez No: 966888
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRİYE SERRA ALTINOLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Fotovoltaik sistemler, dönüşüm verimlilikleri sayesinde sürdürülebilir enerji çözümlerinde önemli bir rol oynamaktadır. Enerji verimliliğinin iyileştirilmesi, mevcut literatürde, simülasyonlarda ve gerçek uygulamalarda belirli bölgeler ve sistemi oluşturan ekipmanlar için gerçekleştirilmiştir. Bu tez çalışmasında önerilen, geliştirilen ve gerçekleştirilen güneş enerjisi sistemlerinin verimliliğini olumsuz etkileyen faktörleri, gerçekçi uygulamalarda olabildiğince en aza indirmeyi amaçlayan, optimum stratejileri ve kritik çözümleri araştırarak simülasyonlar ve uygulamalarla çözüm seçenekleri sunulmuştur. Farklı çevresel koşullarda gerçekleştirilen kapsamlı simülasyon çalışmaları ve gerçek saha uygulamaları sayesinde, özellikle Muğla'daki güneş enerji sistemlerinin kurulumunda ve kullanımlarında yaygın olarak karşılaşılan teknik sorunlar tespit edilmiş ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri geliştirilmiştir. Bu çalışmanın özgün ve yenilikçi motivasyonu, entegre bir verimlilik artırma stratejisinin başarıyla uygulanmasında yatmaktadır. Yapılan temel iyileştirmeler arasında düzenli temizlik uygulamaları, en yüksek verimliliği sağlamak için optimal yön seçimi, lokasyona özel kurulum planlaması ve özellikle kırsal ve endüstriyel alanlarda yerel coğrafi ve doğal yaşamı bozmadan etkin şekilde yönetilen kontrol yöntemleri yer almaktadır. Ayrıca bu çalışma, söz konusu uygulamaların geniş ölçekte uygulanabilirliğine dikkat çekmekte ve çevresel faktörlerin sistem tasarımı ve bakım protokollerine entegre edilmesinin gerekliliğini vurgulamaktadır. Elde edilen sonuçlar, önerilen yöntemlerin uygulanabilirliğini ve etkinliğini doğrulamakta, bunların farklı coğrafi ve operasyonel bağlamlarda yaygınlaştırılmasına yönelik sağlam bir temel oluşturmaktadır. Araştırmanın sonuçları, yalnızca literatürdeki önemli bir boşluğu doldurmakla kalmayıp aynı zamanda güneş enerjisi sistemlerinde gelecekteki yeniliklerin önünü açarak küresel düzeyde sürdürülebilir enerji çözümlerine geçişe anlamlı bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Photovoltaic systems play a significant role in sustainable energy solutions due to their energy conversion efficiency. Energy efficiency improvement has been carried out for specific regions and equipment constituting the system in existing literature, simulations and real applications. In this thesis, the optimum strategies and critical solutions aimed at minimizing the factors that negatively affect the efficiency of the proposed, developed and implemented solar energy systems in realistic applications are investigated and solution options are presented with simulations and applications. Thanks to comprehensive simulation studies and real field applications carried out under different environmental conditions, technical problems commonly encountered in the installation and use of solar energy systems, especially in Muğla, have been identified and solution proposals for these problems have been developed. The original and innovative motivation of this study lies in the successful implementation of an integrated productivity improvement strategy. Key improvements include regular cleaning practices, optimal orientation selection to ensure highest efficiency, location-specific installation planning and effective management of control methods, particularly in rural and industrial areas, without disrupting the local geography and wildlife. Additionally, this study draws attention to the wide-scale applicability of these applications and emphasizes the necessity of integrating environmental factors into system design and maintenance protocols. The obtained results confirm the applicability and effectiveness of the proposed methods, providing a solid basis for their dissemination in different geographical and operational contexts. The results of the research not only fill an important gap in the literature but also make a meaningful contribution to the transition to sustainable energy solutions at the global level by paving the way for future innovations in solar energy systems.