Yetişkin bireylerde olumsuz çocukluk çağı deneyimlerinin somatizasyonla ilişkisi
The relationship of negative childhood experiences in adult individuals and somatization
- Tez No: 966948
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT AKCANBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma, yetişkin bireylerde olumsuz çocukluk çağı deneyimleriyle somatizasyon düzeyi arasındaki ilişkiyi değerlendirebilmek için yapılmış bir çalışmadır. Çalışma konusu göz önüne alındığında, araştırma tarama modeli olarak planlanmıştır. Araştırma sürecinde, evren içinden rastgele seçilen ve araştırmaya katılmak için gönüllü olan 500 yetişkin birey üzerinden veri toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde, SPSS-24 istatistik programı kullanılmıştır. Araştırma sonunda, yetişkin bireylerin hem olumsuz çocukluk çağı deneyimlerinde hem de somatizasyon düzeylerinde cinsiyet, medeni durum, ekonomik düzey, eğitim durumu, anne eğitim durumu ve yaşanılan yere göre anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Fakat yaş grubu ve baba eğitim durumu kapsamında yapılan analizlerde ise anlamlı sonuçlara ulaşılamamıştır. Yetişkin bireylerde olumsuz çocukluk çağı deneyimleriyle somatizasyon düzeyi arasındaki ilişki değerlendirildiğinde, pozitif yönlü anlamlı ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca, olumsuz çocukluk çağı deneyimlerinin yetişkin bireylerin somatizasyon düzeyleri üzerinde anlamlı etkisi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is a study conducted to evaluate the relationship between negative childhood experiences and somatization level in adult individuals. Considering the subject of the study, the research was planned as a screening model. During the research process, data were collected from 500 adult individuals who were randomly selected from the population and volunteered to participate in the research. SPSS-24 statistical program was used in the analysis of the obtained data. At the end of the research, significant results were obtained in both negative childhood experiences and somatization levels of adult individuals according to gender, marital status, economic level, education level, mother's education level and place of residence. However, in the analyzes made within the scope of age group and father's education level, significant results could not be reached. When the relationship between negative childhood experiences and somatization level in adult individuals was evaluated, it was concluded that there was a significant positive relationship. In addition, it was concluded that free childhood experiences have a significant effect on the somatization levels of adult individuals.