Yetişkinlerde stres ile başa çıkma aracı olarak mizah kullanımının duygusal zeka ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the use of humor as a coping with stress and emotional intelligence in adults
- Tez No: 966960
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER EVRENSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yetişkinlerde Stres ile Başa Çıkma Aracı Olarak Mizah Kullanımının Duygusal Zekâ ile İlişkisinin İncelenmesi üzerine yapılan bu tez çalışmasının amacı, stresle başa çıkma aracı olarak mizahın ne düzeyde kullanımı ve mizahı kullanırken duygusal zekâ ile ilişkisinin incelenmesidir. Araştırmaya 18 yaş üstü ve 4 yıllık üniversite mezunları katılmaktadır. Araştırma verileri Demografik Bilgi Formu, Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği, Mizah Tarzları Ölçeği ve Schutte Duygusal Zekâ Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırmaya, 140 kadın ve 132 erkek olmak üzere toplam 272 yetişkin birey katılım sağlamıştır ve bireyler cinsiyet, yaş, mezun oldukları fakülte ve çalışma durumlarına göre değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre erkek bireylerin kadın bireylere göre stresle başa çıkma tarzları, stresle başa çıkarken mizahı kullanmaları fazla olduğu saptanmıştır. Erkek bireylerin kadın bireylere göre duygusal zekayı kullanmalarının daha yüksek olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Relationship between the Use of Humor as a Coping with Stress and Emotional Intelligence in Adults The aim of this thesis study on the Investigation of the Relationship between the Use of Humor as a Coping with Stress and Emotional Intelligence in Adults is to examine the use of humor as a tool to cope with stress and its relationship with emotional intelligence when using humor. Over the age of 18 and 4-year university graduates participate in the research. Research data were collected with Demographic Information Form, Styles of Coping with Stress Scale, Humor Styles Scale, and Schutte Emotional Intelligence Scale. A total of 272 adult individuals, 140 women, and 132 men participated in the research. The individuals were evaluated according to their gender, age, faculty from which they graduated, and working status. According to the research findings, it has been determined that male individuals have more coping styles and use humor when coping with stress than female individuals. It is thought that male individuals use emotional intelligence more than female individuals.