Osmanlı Devleti'nde resmî evrak ve para sahteciliği (1840-1920)
Forgery of official documents and currency in the Ottoman Empire (1840-1920)
- Tez No: 967003
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOPAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Osmanlı Devleti'nde Resmî Evrak ve Para Sahteciliği (1840-1920) isimli bu çalışma, Osmanlı Devleti'nde 1840-1920 yılları arasında resmî evrak ve para ile ilgili olarak yapılan sahtecilik fiillerini incelemiştir. Resmî evrak ve para sahteciliği fiilleri Osmanlı Devleti'nden önce yaşamış birçok devlette olduğu gibi, Osmanlı Devleti'nde de suç olarak görülmüş ve farklı şekillerde cezalandırılmıştır. Klasik dönem Osmanlı kanunnâmeleri ve yasaknâmelerinde düzenlenmiş olan sahtecilik suçları ve bu suçlara verilen cezalar Tanzimat dönemiyle birlikte önemli değişikliklere uğrayarak hazırlanan yeni kanunlarda yer almıştır. Osmanlı Devleti'nde resmî evrak ve para sahteciliği, farklı yöntemlerle gerçekleştirilmiştir. Evrak sahteciliği suçu, belgelere resmiyet kazandıran tuğra, sahh ve mühür gibi araçların taklit edilmesi, yazıların tahrif edilmesi veya silinmesi suretiyle işlenmiştir. Para sahteciliği ise, paranın içindeki değerli madenlerin kırpılması, değerli maden görüntüsü vermek amacıyla paranın yaldızlanması veya farklı bir maden kullanılarak para basılması gibi yöntemlerle yapılmıştır. Kâimenin 1840 yılında tedavüle girmesiyle birlikte kalpazanlar kâğıt parayı da taklit etmiştir. Tanzimat öncesinde resmî evrak ve para sahteciliği yapanlara idam, uzuv kesme, hapis, sürgün, kürek, müsadere gibi ağır cezalar verilirken tanzimat sonrasında hapis, azil, teşhir, pranga, kürek, sürgün ve kalebendlik gibi cezalar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, titled Forgery of Official Documents and Currency in the Ottoman Empire (1840-1920), examines acts of forgery committed in relation to official documents and currency in the Ottoman Empire between the years 1840 and 1920. As in many states that preceded it, acts of forgery involving official documents and currency were regarded as criminal offenses in the Ottoman Empire and were punished in various forms. In the classical period, forgery crimes and their corresponding punishments were regulated in kanunnames and yasaknames, and with the advent of the Tanzimat era, these regulations underwent certain changes and were incorporated into the new modern legal codes. In the Ottoman Empire, forgery of official documents and currency was carried out using various methods. Document forgery included the imitation of elements granting official authenticity, such as tuğras, sahhs, and seals, as well as the alteration or erasure of the text on documents. Counterfeiting of currency was achieved by clipping valuable metals from coins, gilding surfaces, or producing counterfeit coins using entirely different metals. With the introduction of kâime (paper money) into circulation, counterfeiting took on a new dimension, as counterfeiters began imitating banknotes. Prior to the Tanzimat reforms, individuals convicted of forging official documents or currency were subjected to severe punishments such as execution, amputation, imprisonment, exile, penal servitude, and confiscation of property. Following the Tanzimat era, the penalties shifted toward imprisonment, dismissal from office, public exposure, shackling, penal servitude, exile, and incarceration with hard labor.