Sağlık çalışanlarının bireysel iş yükü algısının algılanan stres düzeyi ile ilişkisi
The relationship between healthcare workers' perception of individual workload and perceived stress level
  1. Tez No: 967002
  2. Yazar: EZGİ MAMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN TEKİNGÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Sağlık hizmetlerinin sunumunun ana bileşeni olan sağlık çalışanları, insan sağlığının korunması ve kaliteli sağlık hizmeti sunumunda önemli bir role sahiptir. Sağlık hizmetinin kesintisiz ve kaliteli bir şekilde sunumu için eşit iş yükü ve düşük stres seviyesine bağlıdır. Alınan sağlık hizmetinin eksiksiz olması için hizmet sunucularının kesintisiz ve düzenli olarak çalışması gerekmektedir. Sağlık çalışanlarının iş yükünün azaltılması ve stres düzeylerinin minimum seviyede tutulması için uygun çalışma koşullarının oluşturulması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı sağlık çalışanlarının bireysel iş yükü algısının ve algılanan stres düzeyi ile arasındaki ilişkiyi derinlemesine incelemektir. Araştırmanın evrenini Mersin Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde görev yapan sağlık çalışanları oluşturmaktadır. Araştırma 335 sağlık çalışanından elde edilen verilerle değerlendirilip, veriler 06.01.2025 – 01.05.2025 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Bireysel İş Yükü Algı Ölçeği”ve“Algılanan Stres Düzeyi Ölçeği”olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Araştırmada istatistiki olarak; araştırma verilerinin analizi için ölçek puanlarının dağılımlarının kontrolünde Shapiro - Wilk Testi kullanılmış ve dağılım normal dağılıma sahip bulunamamıştır. Kategorik yapıdaki değişkenler için tanımlayıcı istatistik olarak sayı ve yüzdeler; sürekli yapıdaki değişkenler için minimum, maksimum, ortalama ve standart sapma bilgileri verilmiştir. Bireysel iş yükü algısı ve algılanan stres düzeyi gruplar arasındaki farklılıklarının karşılaştırılmasında, dağılım normal dağılıma sahip olmadığı için iki grup arasında fark olup olmadığının kontrolünde Mann-Whitney Test'i, ikiden fazla grup karşılaştırmasında Kruskal-Wallis Testi kullanılmıştır. İkiden fazla değişkenin birbirleri arasındaki ilişkilerinin analizi için Post- hoc analizi tercih edilmiştir. Ayrıca ölçek puanlarının ve alt puanlarının birbirleriyle ilişkilerinin karşılaştırılmasında Spearman's Rho Sıralama Korelasyon Katsayısı tercih edilmiştir. Çalışmamızda algılanan stres düzeyi, bireysel iş yükü algısı ile alt boyutları arasındaki ilişkinin incelenmesi için yapılan korelasyon analizi sonucunda; yönetici desteği ile meslektaş desteği, birim desteği, çalışma ortamı iş yükü, mevcut işi sürdürme niyeti, bireysel iş yükü algısı toplam arasında istatistikî açıdan anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Yönetici desteği ile algılanan stres toplam arasında istatistikî açıdan anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Bu bulgulara dayanarak sağlık çalışanlarının iş yükü algısının azaltılması ve algılanan stres düzeylerinin minimum seviyeye indirilebilmesi için eğitimler verilmesi, eşit ve adil görev dağılımının yapılması, sağlık çalışanlarının saygınlığını arttırmak için kamuoyunun bilinçlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Healthcare workers, who are the main component in the delivery of healthcare services, play an important role in protecting human health and providing quality healthcare services. The uninterrupted and high-quality delivery of healthcare services depends on equal workload and low stress levels. In order for the received healthcare service to be complete, service providers must work continuously and regularly. Appropriate working conditions must be created to reduce the workload of healthcare workers and to keep their stress levels at a minimum level. The aim of this study is to examine in depth the relationship between healthcare workers' perception of individual workload and perceived stress level. The population of the research consists of healthcare workers working at Mersin University Hospital. The study was evaluated with data obtained from 335 healthcare workers. The data were collected between 06.01.2025 and 01.05.2025. The data of the study consist of three parts:“Personal Information Form”,“Individual Workload Perception Scale”, and“Perceived Stress Level Scale”. Statistically, for the analysis of the research data, the Shapiro-Wilk Test was used to check the distribution of the scale scores, and the distribution was found not to be normal. For categorical variables, descriptive statistics such as numbers and percentages were presented; for continuous variables, minimum, maximum, mean, and standard deviation values were provided. In comparing the differences between groups in terms of individual workload perception and perceived stress level, since the distribution was not normal, the Mann-Whitney Test was used to determine whether there was a difference between two groups, and the Kruskal-Wallis Test was used for comparing more than two groups. Post-hoc analysis was preferred for analyzing the relationships between more than two variables. In addition, Spearman's Rho Rank Correlation Coefficient was used to compare the relationships between the scale scores and their sub-dimensions. In our study, as a result of the correlation analysis conducted to examine the relationship between perceived stress level, perceived individual workload, and its sub-dimensions; it was determined that there was a statistically significant relationship between managerial support and colleague support, unit support, work environment workload, intention to continue the current job, and the total perceived individual workload. In addition, a statistically significant relationship was found between managerial support and total perceived stress. Based on these findings, it is recommended to provide training in order to reduce healthcare workers' perception of workload and minimize perceived stress levels, ensure equal and fair distribution of tasks, and raise public awareness to increase the respect for healthcare professionals.