Ketojenik veya Dukan diyeti uygulayan bireylerin bilgi düzeylerinin ölçülmesi ve incelenmesi
The assessment and analysis of the knowledge level of individuals following the ketogenic or Dukan diet
  1. Tez No: 967029
  2. Yazar: AÇELYA ALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR MÜDÜROĞLU KIRMIZIBEKMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, yetişkin bireylerin beslenme bilgi düzeylerini, diyet tercihlerini ve uygulama süreçlerini demografik özellikler, sağlık alışkanlıkları ve yaşam tarzı faktörleri bağlamında değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, 100 katılımcıya yapılandırılmış anket formu ve YETBİD (Yetişkin Beslenme Bilgi Düzeyi Ölçeği) uygulanmıştır. Katılımcıların cinsiyet, yaş, medeni durum ve eğitim düzeyi gibi demografik değişkenlerinin yanı sıra; sigara ve alkol kullanımı, tercih edilen diyet türü (ketojenik ve Dukan diyeti), diyet süresi, su tüketimi, karar alma süreçleri, fiziksel ve ruhsal durum ile günlük beslenme alışkanlıkları analiz edilmiştir. Bulgular, katılımcıların büyük çoğunluğunun genç ve orta yaş grubunda yer aldığını, yüksek öğrenim düzeyine sahip bireylerin diyet tercihlerinde daha baskın olduğunu ve ketojenik ile Dukan diyetlerinin benzer oranlarda tercih edildiğini göstermektedir. Diyet süresi ve su tüketimi gibi parametreler, bireylerin metabolik adaptasyon ve diyet uyum süreçlerinde farklılıklar olduğunu ortaya koymuştur. Beslenme bilgi düzeyi değerlendirmelerinde, karbonhidratların enerji kaynağı olduğu yönündeki farkındalık yüksek bulunurken; vitamin ve minerallerin işlevlerine yönelik bilgi düzeyinde eksiklikler tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, bireylerin doğru ve yeterli beslenme bilgisine sahip olmalarının sağlıklı diyet tercihleri yapma ve bu tercihleri sürdürebilme açısından belirleyici olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda, topluma yönelik beslenme eğitim programlarının yaygınlaştırılması, bireysel ve toplumsal sağlık çıktılarının iyileştirilmesinde önemli katkılar sağlayabilir. Ayrıca, farklı demografik özelliklere sahip bireyler için özelleştirilmiş diyet stratejilerinin geliştirilmesi gerekliliği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the nutritional knowledge levels, dietary preferences, and implementation processes of adult individuals in the context of demographic characteristics, health habits, and lifestyle factors. Within the scope of the research, a structured questionnaire and the YETBİD (Adult Nutrition Knowledge Level Scale) were applied to 100 participants. Participants' demographic variables such as gender, age, marital status, and educational level were analyzed, as well as their smoking and alcohol consumption, preferred diet type (ketogenic and Dukan diet), diet duration, water intake, decision-making processes, physical and mental condition, and daily nutritional habits. The findings indicate that the majority of participants belong to the young and middle-aged groups, that individuals with higher education levels are more dominant in diet preferences, and that ketogenic and Dukan diets are preferred at similar rates. Parameters such as diet duration and water intake have revealed differences in individuals' metabolic adaptation and dietary compliance processes. In the assessment of nutritional knowledge levels, awareness of carbohydrates as an energy source was found to be high, while deficiencies were detected in knowledge about the functions of vitamins and minerals. The results suggest that having accurate and sufficient nutritional knowledge is crucial for individuals to make healthy diet choices and maintain them over time. In this regard, expanding nutrition education programs for the general public could significantly contribute to improving individual and societal health outcomes. Furthermore, the necessity of developing customized dietary strategies for individuals with different demographic characteristics is emphasized.