Bodily maps of thought: thoughts cluster in different parts of the head
Düşüncenin bedensel haritaları: Düşünceler kafanın farklı bölgelerinde toplanır
- Tez No: 967053
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AUSAF AHMED FAROOQUI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Zihin ve beden birbirine bağlıdır; bedensel biliş üzerine yapılan araştırmalar, insanların bedenlerinde benliklerini ve duygularını hissettiklerini göstermektedir. Bunlar zihinde işlenir ve beden şablonu aracılığıyla algılanır. Bu kavramdan yola çıkarak, düşüncelerin beden şablonunda benzer şekilde deneyimlenip deneyimlenmediğini ve farklı türdeki düşüncelerin farklı beden bölgelerinde yer alıp almadığını sorguladık. Davranışsal bir deneyde, katılımcılara beş farklı kategoride kısa senaryolar verdik ve bu senaryoları hayal etmelerini/düşünmelerini istedik. Ardından, düşüncelerini ve imgelerini kafa ve tüm vücut şablonlarında konumlandırmalarını istedik. Kategori içi mesafeleri kategori arası mesafelerle karşılaştırdık, her kategori çiftini farklılık açısından inceledik ve herhangi bir kategorinin özellikle sıkı ve tutarlı olmasıyla öne çıkıp çıkmadığını kontrol ettik. Sonuçlar, insanların düşüncelerini vücut şablonunda konumlandırdıklarını ve farklı düşüncelerin birbirinden farklı konumlarda bulunduğunu gösterdi. Özellikle, zihinsel aritmetik ve işitsel imgelerle ilgili düşünceler, diğer kategorilere kıyasla kafa şablonunda farklı gruplar olşturdu. İkinci bir davranışsal deneyde, bu görevi kör ve sağır bireylerle tekrarladık ve kör bireylerde farklı düşünceler için farklı konumlanma kalıpları olduğunu, ancak sağır bireylerde böyle bir durumun olmadığını gördük. Diğer kategorilerle karşılaştırıldığında, kör bireylerde işitsel düşünceler çok net ve belirgin bir düzen ortaya koyarken, sağır bireylerde görsel imgeler diğer düşüncelerden farklı bir konumlanma gösterdi. Sonuç olarak, bulgularımız düşüncelerin vücut şablonunda yer aldığını, farklı düşüncelerin birbirinden farklı yerlerde konumlandığını ve bu konumlanmaların görme ve işitme kaybından etkilendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The mind and body are tied together; research on embodied cognition shows that people feel the Self and emotions in the body. They are processed in the mind and perceived through the body template. Building on this notion, we asked whether thoughts are experienced in the body template similarly and whether different kinds of thoughts are located in different bodily regions. In a behavioral experiment, we gave participants short scenarios in five different categories and asked them to imagine/think about those scenarios. Then they were asked to locate their thoughts and images on head and full-body templates. We compared within-category distances to between-category distances, examined each category pair for distinctness, and checked whether any category stood out for being especially tight and consistent. Results showed that people do locate their thoughts on their body template, and different thoughts are located differently from each other. Specifically, thoughts on mental arithmetic and auditory imagery formed distinct groups on the head template compared to other categories. In a second behavioral experiment, we replicated the task with blind and deaf individuals and found that distinct mapping patterns for different thoughts exist in blind individuals, but not in deaf individuals. When compared to other categories, auditory thoughts in blind individuals revealed a very clear and distinct pattern, while visual imagery in deaf individuals showed a distinct localization that differed from other thoughts. Taken together, our findings show that thoughts are located in the body template, with different thoughts located distinctly from each other, and that these localizations are affected by visual and auditory loss.