Artırılmış gerçeklik ile illüstrasyon kitabı tasarımı: Fall of Troy 2150 (Truva'nın Düşüşü 2150)
Designing an illustration book with augmented reality: Fall of troy 2150
  1. Tez No: 967119
  2. Yazar: NADA AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR TUĞÇE YELKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Günümüzde illüstrasyon kitap tasarımında önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Artırılmış gerçeklik alanındaki teknik gelişmelerin basılı içeriklere entegre edilmesiyle dinamik ve etkileşimli bir deneyim sunulmaktadır. İllüstrasyon kitapları yalnızca resimler ve metinler içeren sabit sayfalarla sınırlı kalmayıp okuyucuyu hikâyeye bağlayan çok duyulu bir okuma deneyimi sunmaya başlamıştır. Artırılmış gerçeklik hareketli illüstrasyonları, sanal içerikleri ve ses efektlerini basılı kitap sayfaları ile birleştirme olanağı sağlamıştır. Yapılan bu çalışma, yazılım bilgisi gerektirmeden artırılmış gerçeklik teknolojisiyle desteklenen illüstrasyon kitabı tasarımı önerisi sunmayı amaçlamaktadır. Araştırma problemi, programlama bilgisi olmayan sanatçıların ve tasarımcıların illüstrasyon kitaplarını tasarlamada, artırılmış gerçeklik teknolojisini nasıl kullanacakları konusunda karşılaştıkları teknik zorluklara yönelik nasıl çözüm üretilebileceğidir. Dolayısıyla bu araştırma, yazılım bilgisi gerektirmeyen 'Artivive' platformu kullanılarak artırılmış gerçeklik öğelerini illüstrasyon kitaplarına entegre edilmesine odaklanmaktadır. Çalışma ile basılı kitap sayfalarına sanal içeriği eklemek için ayrıntılı bir örnek sunulmuş olup tasarımcılar için geleneksel sınırları aşan yaratıcı hikayeler yaratma konusunda, artırılmış gerçeklik teknolojisinden yararlanmanın artıları üzerinde durulmuştur. Çalışmada, artırılmış gerçeklik ve illüstrasyon kitaplarının tasarımı hakkında teorik bir çerçeve oluşturmak adına literatür taraması ve derleme yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca örnek çalışma olarak sunulan kitapta Fall of Troy 2150 (Truva'nın Düşüşü 2150), Truva Savaşı'nın konusu eski Yunan sembolleri ve gelecekten esinlenen unsurlar ile birleştirilerek fütüristik bir bakış açısıyla yeniden tasarlanmıştır. Kitabın tasarımında bilgi toplama, konsept geliştirme, dijital illüstrasyonların üretimi ve harekete geçirilmesi gibi birçok aşamadan oluşan“Tasarım Yöntemi”uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma, artırılmış gerçeklik teknolojilerinin illüstrasyon kitabı sayfalarına entegre edilmesinin anlatı deneyimini zenginleştirdiğini ve dijital çağda metin ile okuyucu arasındaki ilişkiyi yeniden tanımladığını ortaya koymuştur. Ayrıca Artivive, yazılım bilgisi gerektirmeden illüstrasyon kitaplarının tasarımında artırılmış gerçeklik unsurlarını entegre etmek amacıyla kullanılabilecek bir platform olarak önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, there have been significant advances in illustration book design. By incorporating technical advances in the augmented reality field into printed content, a dynamic and interactive experience is now achievable. An illustration book has become more than just static pages that represent texts and images; it also offers a multi-sensory reading experience that connects readers to the story. Augmented reality enables the combination of motion illustrations, virtual content, and sound effects with printed book pages. This study aims to present a proposal for designing an illustrated book enriched by augmented reality technology without requiring programming knowledge. The research problem is about how to create a solution for technical difficulties encountered by artists and designers who do not have programming knowledge, and how they can use augmented reality technology to design illustration books. Accordingly, this research focuses on integrating augmented reality features into illustration books using the Artivive platform, which does not require any programming skills. The study provides a detailed sample of incorporating virtual content into printed book pages. Besides, it emphasizes the advantages of utilizing augmented reality technology in enabling designers to create creative stories that transcend traditional boundaries. In this study, literature review and compilation methods were used to establish a theoretical framework for augmented reality and illustrated books' design. In addition, the book presented as a case study, Fall of Troy 2150, has been redesigned with a futuristic perspective, combining the theme of the Trojan War with ancient Greek symbols and elements inspired by the future. The production of the book was achieved by applying a“Design Method”consisting of many stages, such as information collection, concept development, production of digital illustrations, and animation. In conclusion, this study has shown that integrating augmented reality technologies into illustration book pages enhances the narrative experience and reshapes the relationship between text and reader in the digital age. Furthermore, Artivive was recommended as a platform that can be used to integrate augmented reality elements into the design of illustration books without requiring programming expertise.