Doksilamin süksinat ve piridoksin hidroklorür ilaç kullanımının ve reçetelendirilmesinin teratojenik risk algısının araştırılması
An investigation of teratogenic effect risk perception in the use and prescription of doxylamine succinate and pyridoxine hydrochloride
  1. Tez No: 967118
  2. Yazar: CANSEL ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR KENAN ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Halk arasında“sabah bulantısı”olarak da adlandırılan gebelikte bulantı kusma, gebeliklerin yaklaşık %80'inde görülmektedir. Hiperemezis gravidarum; >3 kez kusma, ketonüri ve >3 kg kilo kaybı veya vücut ağırlığının %5 azalması olarak tanımlanan bulantı kusmanın en şiddetli formudur. Şiddetli dehidratasyon sonucu, fetüste büyüme gelişme geriliği, düşük doğum ağırlığı, erken doğum, nöro-gelişimsel gecikme ve ölü doğum gibi ciddi komplikasyonlara oluşabilmektedir. Genelikle, doksilamin-piridoksin kombinasyonu 1. basamak tedavi olarak tercih edilmektedir. Piyasadaki geciktirilmiş salımlı ilaç formülasyonları 10 mg doksilamin süksinat ve 10 mg piridoksin hidroklorür içermektedir. En sık görülen yan etkisi (≥ %5) uyku halidir. Yapılan bazı teratojenite çalışmalarında, fetal organogenez dönemi ile GBK'nin başlangıç dönemleri birbiriyle denk geldiği için 1. trimesterde doksilamin-piridoksin kullanımı spina bifida, nöral tüp defekti, yarık dudak ve damak ve uzuv kısalığı gibi risklerin artışıyla ilişkilendirilmiştir. Çalışmamız 2 kısımdan oluşmaktadır. İlk kısımda; Ankara Etlik Şehir Hastanesi'nden elde edilen hasta tıbbi verileri kullanılarak hiperemezis gravidarum tanısı alan kadınlarda doksilamin-piridoksinin kullanım şekli ve miktarı ile gebelik sonuçları arasındaki ilişki incelenmiştir. Doğrusal olmayan bir doz-yanıt ilişkisi gözlemlenmiştir ve orta derecede kullanım optimal sonuçlarla ilişkilendirilebilmektedir. Veriler, hamilelik sırasında doksilamin-piridoksin kombinasyonunun güvenlik profilini desteklemektedir ve kullanım modellerinde teratojenik riskin arttığına dair bir kanıt yoktur. İkinci kısımda ise eczacıların gebelikte doksilamin süksinat ve piridoksin hidroklorür kombinasyonu kullanımı konusundaki bilgi, tutum ve uygulamaları bilgisayar ortamında hazırlanan anket üzerinden araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nausea and vomiting during pregnancy, also known as“morning sickness”among the public, is seen in approximately 80% of pregnancies. Hyperemesis gravidarum is the most severe form of nausea and vomiting, defined as >3 episodes of vomiting, ketonuria, and >3 kg weight loss or 5% decrease in body weight. Severe dehydration can result in serious changes in fetal growth, such as stunted growth, low birth weight, premature birth, neurodevelopmental delay, and stillbirth. Generally, the doxylamine-pyridoxine combination is preferred as first-line treatment. The delayed-release drug formulations currently on the market contain 10 mg doxylamine succinate and 10 mg pyridoxine hydrochloride. The most common side effect (≥5%) is somnolence. In some teratogenicity studies, the use of doxylamine-pyridoxine in the first trimester has been associated with an increased risk of spina bifida, neural tube defects, cleft lip and palate, and short limbs, since the period of fetal organogenesis coincides with the onset of nausea and vomiting during pregnancy. Our study consists of two parts. In the first part, the relationship between the type and amount of doxylamine-pyridoxine use and pregnancy outcomes in women diagnosed with hyperemesis gravidarum was investigated using patient medical data obtained from Ankara Etlik City Hospital. A nonlinear dose-response relationship has been observed, and moderate use may be associated with optimal results. Data support the safety profile of doxylamine-pyridoxine combination during pregnancy, with no evidence of increased teratogenic risk across usage patterns. In the second part, the knowledge, attitudes and practices of pharmacists regarding the use of doxylamine succinate and pyridoxine hydrochloride combination during pregnancy were investigated through a computer-aided questionnaire.