Öte dünya tahayyülleri: Ortaokul öğrencilerinde ölüm ve öte dünya tahayyülleri üzerine psikolojik bir inceleme
Death and afterworld imaginations of secondary school students
- Tez No: 967147
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÇAPAN ÖZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, ortaokul 8. sınıfa devam eden erkek öğrencilerin ölüm ve öte dünya tahayyüllerini psikolojik bir perspektiften incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, bireylerin ölüm ve öte dünya ile ilgili bilişsel ve kültürel temsillerini anlamaya yönelik olarak yapılandırılmıştır. Nitel araştırma deseninde yürütülen bu çalışmada, yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla 14 katılımcıyla derinlemesine bireysel görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler ses kaydına alınmış, ardından MAXQDA 20 programı ile tematik analiz yöntemi kullanılarak çözümlenmiştir. Katılımcılar İstanbul'da devlet okuluna devam eden, İslam dinine mensup ailelerden gelen, 14 yaşında erkek çocuklardan oluşmaktadır. Elde edilen bulgular, katılımcıların ölümü evrensellik, geri döndürülemezlik ve nedensellik gibi alt boyutlarıyla anlamlandırdıklarını göstermektedir. Tüm katılımcılar ölüm sonrası ruhun yaşamına devam ettiğine inanmakta; bu durum beden-zihin düalizmi yaklaşımıyla örtüşmektedir. Cennet ve cehennem, mekânsal olmanın ötesinde duygusal ve sosyal bir yapı içinde algılanmıştır. Öte dünyada sevdikleriyle buluşma, ilişkisel sürekliliğin korunması önemli bir tema olarak öne çıkmıştır. Erken dönem yaşantıların (sünnet, küvöz, sağlık sorunları) tahayyüller üzerinde belirleyici etkisi gözlemlenmiştir. Ayrıca doğaüstü ceza ve gözlemci inancı, katılımcıların prososyal davranışlarını yönlendirmektedir. Sonuç olarak çocukların öte dünya tahayyülleri; bireysel deneyimler, dini anlatılar ve kültürel aktarımın etkileşimiyle şekillenen çok katmanlı yapılar olarak değerlendirilmektedir. Bulgular, bilişsel gelişim, psikanalitik kuram ve kültürel psikoloji bağlamında literatürle uyumludur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the conceptions of death and the afterlife held by male 8th-grade middle school students from a psychological perspective. The research is structured to explore individuals' cognitive and cultural representations regarding death and the afterlife. Conducted within a qualitative research design, the study employed semi-structured interview forms to conduct in-depth, individual interviews with 14 participants. The interviews were audio-recorded and subsequently analyzed using thematic analysis via the MAXQDA 20 software. The participants consisted of 14-year-old boys attending public schools in Istanbul, coming from families adhering to the Islamic faith. The findings suggest that participants conceptualize death through subdimensions, including universality, irreversibility, and causality. All participants expressed a belief in the continuation of the soul's existence after death, aligning with a mind–body dualistic perspective. Heaven and hell were perceived not only as spatial entities but also as emotional and social constructs. Reunion with loved ones in the afterlife and the preservation of relational continuity emerged as prominent themes. What is particularly interesting is the significant influence of early life experiences (e.g., circumcision, time in incubators, health issues) on their afterlife imagery. This influence adds a layer of empathy to our understanding of their beliefs. Furthermore, beliefs in supernatural punishment and a divine observer appeared to guide the participants' prosocial behaviors. In conclusion, this study provides a comprehensive understanding of children's conceptions of the afterlife. These conceptions are evaluated as multilayered structures shaped by the interaction of personal experiences, religious narratives, and cultural transmission. Importantly, the findings are not isolated but are consistent with existing literature in the fields of cognitive development, psychoanalytic theory, and cultural psychology. This alignment with established research reassures the validity of our findings and their contribution to the field of study.