Kök füzyonlarının maksiller ikinci molar dişlerin kök kanal anatomisine etkisinin füzyona sahip olmayan üst ikinci molar dişlerle karşılaştırmalı incelenmesi: Mikro-bilgisayarlı tomografi çalışması
Comparative evaluation of the effect of root fusions on the root canal anatomy of maxillary second molars versus non-fused maxillary second molars: A micro-computed tomography study
  1. Tez No: 967146
  2. Yazar: DEFNE TOPLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANGÜL KESKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, maksiller ikinci molar dişlerde kök füzyonlarının kök kanal morfolojisine olan etkilerini mikro-bilgisayarlı tomografi (mikro-BT) ile incelemek ve füzyona sahip olmayan dişlerle karşılaştırarak elde edilen veriler ışığında morfolojik farklılıkları ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya dahil edilen maksiller ikinci molar dişler, füzyonlu ve bağımsız kök yapısına sahip olarak iki gruba ayrıldı. Diş örnekleri mikro-BT cihazı ile üç boyutlu olarak tarandı. Elde edilen verilerde kök sayısı, kanal konfigürasyonları, istmus ve apikal delta oluşumları, kanal ağızları arasındaki mesafe ve dentin kalınlığı gibi anatomik parametreler değerlendirildi. Meziyobukkal kök kanal sistemleri, Vertucci sınıflamasına göre analiz edildi. Kanal morfolojisine dair ölçümler, CTVol ve CTAn programları aracılığıyla sayısal olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the impact of root fusions on the root canal morphology of maxillary second molars using micro-computed tomography (micro-CT), and to compare the anatomical differences with non-fused teeth. Materials and Methods: Maxillary second molars included in the study were divided into two groups: teeth with fused roots and those with separate roots. All samples were scanned three-dimensionally using a micro-CT device. Anatomical parameters such as root number, canal configurations, presence of isthmuses and apical deltas, inter-orifice distances, and dentin thickness were assessed. The mesiobuccal root canal systems were classified according to the Vertucci classification. Morphological measurements were conducted using CTVol and CTAn software.