Firma performansı üzerinde etkili olan faktörlerin belirlenmesi: Türkiye bankacılık sektörü örneği
Determining the factors influencing firm performance: The case of the Turkish banking sector
  1. Tez No: 967148
  2. Yazar: FURKAN GÜVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH SEDEFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Firma performansı, firmanın finansal sağlığını ve yaşayabilirliğini doğrudan etkilediği için bankacılık sektörü dahil tüm sektörler açısından önemli bir faktördür. Özellikle bankacılık sektöründe mudilerin, yatırımcıların ve diğer paydaşların güvenini korumak için güçlü firma performansı esastır. Bu kapsamda, bu çalışmanın temel amacı Türk bankacılık sektöründe işletme performansının üzerinde etkili olan finansal faktörlerin tayin edilmesidir. Bu amaç doğrultusunda Borsa İstanbul (BİST)'a kote olan on bir banka çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmada firma performansı olarak kabul edilen öz sermaye kârlılığı ve aktif karlılığı üzerinde etkili olan faktörlerin belirlenmesi adına 2015-2022 yılları arasındaki üç aylık veriler kullanılarak panel veri analizi gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucuna göre, dönen varlıklar/aktif rasyosu, aktif büyüme oranı ve mevduat büyüme oranının öz sermaye kârlılığı üzerinde etkili olduğu, aktif karlılığı üzerinde ise aktif büyüme oranı ve mevduat büyüme oranının etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Firm performance is an essential factor for all sectors, including the banking sector, as it directly affects the financial health and viability of the firm. Strong firm performance is necessary to maintain the trust of depositors, investors, and other stakeholders, especially in the banking sector. In this direction, the primary purpose of this study is to determine the financial factors that affect the firm's performance in the Turkish banking sector. For this purpose, eleven banks listed on Istanbul Stock Exchange (BIST) were included in the study. In the study, panel data analysis was carried out using quarterly data between 2015-2022 to determine the factors that affect the return on equity and return on assets, which are accepted as firm performance. As a result of the study determined has determined that current assets/assets ratio, asset growth rate, and deposit growth rate have an effect on return on equity, while the asset growth rate and deposit growth rate have an effect on asset profitability.