Postmenopozal ateş basması semptomunun kardiyak risk faktörleri ve femoral kartilaj kalınlığı ile olan ilişkisi
The relationship between postmenopausal hot flash symptoms, cardiac risk factors, and femoral cartilage thickness
- Tez No: 967171
- Danışmanlar: UZMAN ELİF YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Dünyada ortalama yaşam beklentisinin hızla artmasıyla kadınların menopoz döneminde geçirdikleri süre de artmıştır. Bu yüzden menopoz döneminde kadınların yaşam kalitesini etkileyen semptomların nedenlerinin ve diğer fizyopatolojik durumlarla birlikteliklerinin incelenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, postmenopozal ateş basması semptomunun sıklığı, olası nedenleri, sosyoekonomik durumla ilişkisi, kardiyak risk faktörleriyle birlikteliği ve femoral kartilaj kalınlığı ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Ankara Dr.Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Kadın Doğum Polikliniğine 01.05.2016 ile 01.08.2016 tarihleri arasında başvuran menopoz dönemindeki kadınlar alınmıştır. Araştırmaya 50 hasta alınması belirlenmiş ve 50 hasta üzerinde çalışma tamamlanmıştır. Çalışmada her hastada lipid profili bakılmış olup, ultrasound ile karotis intima kalınlığı ve sağ femoral kartilaj kalınlığı ölçülmüştür. Veriler, SPSS 15.0 istatistik paket programında yapılmıştır. İstatistiksel analiz olarak tanımlayıcı istatistikler, Ki-Kare Testi, Student-t testi, Mann Whitney-U Testi kullanılmış, tüm analizlerde istatistiksel anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir. Çalışma grubumuzda ateş basması görülme sıklığı %70 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
With the rapid increase in average life expectancy worldwide, the time women spend in the menopausal period has also increased. Therefore, it is necessary to investigate the causes of symptoms affecting women's quality of life during menopause and their associations with other pathophysiological conditions. In this study, we aimed to examine the frequency and possible causes of postmenopausal hot flash symptoms, their relationship with socioeconomic status, their association with cardiac risk factors, and their correlation with femoral cartilage thickness. The study included women in the menopausal period who applied to the Gynecology Outpatient Clinic of Ankara Dr. Sami Ulus Maternity and Children's Health and Diseases Training and Research Hospital between May 1, 2016, and August 1, 2016. A total of 50 patients were included in the study. In all participants, lipid profiles were analyzed, and carotid intima thickness and right femoral cartilage thickness were measured using ultrasound. Data were analyzed using the SPSS 15.0 statistical package program. Descriptive statistics, Chi-Square Test, Student's t-test, and Mann-Whitney U Test were used for statistical analysis, and a significance level of 0.05 was accepted for all tests. In our study group, the frequency of hot flashes was found to be 70%. No statistically significant difference was found between the presence of hot flashes during menopause and educational level, employment status, health insurance status, LDL-HDL-Triglyceride levels, Body Mass Index, or years since menopause (p>0.05).