Niyazi Sayın ney ekolünün kuramsal ve teknik bağlamlarda çok yönlü incelenmesi
Multi-aspect examination of Niyazi Sayın ney school in theoretical and technical contexts
  1. Tez No: 967203
  2. Yazar: RICHARD CERMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT YÖRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Osmanlı'dan Türkiye Cumhuriyeti'ne uzanan süreçte ney geleneği kesintisiz olarak varlığını sürdürmüştür. Bu geleneğin içinde önemli bir yere sahip olan Niyazi Sayın (1927-) diğer neyzenlerden farklı olarak ney icrasına teknik yenilikler getirmiş, kendine özgü öğretim yöntemleri geliştirmiş ve böylece Türkiye'de Niyazi Sayın Ney Ekolü olarak adlandırılan özgün bir ekol oluşturmuştur. Birçok farklı özelliği bünyesinde barındırmasına rağmen, literatürde doğrudan konuya odaklanan kapsamlı çalışmaların bulunmaması, bu ekolün ney icra tekniklerinin ve eğitim yöntemlerinin özelliklerinin yanı sıra kültürel sürdürülebilirliğe etkisinin de araştırılmasını gerekli kılmıştır. Bu bağlamda bu tez, Niyazi Sayın ney ekolünün kuramsal ve teknik açılardan yazılı ve sözlü kaynaklarla araştırılmasına dayanmaktadır. Tarihsel yöntemli bu nitel müzikolojik çalışmanın verileri, ilgili probleme dayalı olarak yazılı ve sözlü kaynaklardan toplanmış, sözlü kaynaklara yarı yapılandırmış sorularla görüşme tekniği uygulanmış, bu kapsamda, Niyazi Sayın'ın 8 öğrencisiyle yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Toplanan veriler, betimsel ve fenonemolojik veri analiz teknikleriyle çözümlenip bulgulara ulaşılmıştır. Belirlenen bulgulara göre, Niyazi Sayın ney ekolünün üç temel alanda şekillendiği tespit edilmiştir: Bunlar; ney icrasına geçmişte olmayan yeni ve özgün tekniklerin eklenmesi, ney eğitimine dair bireysel öğretim yöntemleri ve ney çalgısına dair organolojik yeniliklerdir. Bu tezde, söz konusu üç alanda belirlenen bulgular detaylı şekilde sunulmuş ve Niyazi Sayın'ın Türkiye'de oluşturduğu ekolün yapısal temelleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Throughout the period extending from the Ottoman Empire to the Republic of Turkey, the ney tradition has continued its existence without interruption. Within this tradition, Niyazi Sayın (1927-), who holds a significant place, has introduced technical innovations to ney performance, developed his own unique teaching methods, and thus established a distinctive school known as the Niyazi Sayın Ney School in Turkey. Despite encompassing numerous distinctive features, the lack of a comprehensive study in the literature directly focusing on this subject has made it necessary to investigate the characteristics of this school's ney performance techniques and educational methods, as well as its impact on cultural sustainability. In this context, the present thesis is based on an investigation of the Niyazi Sayın ney school through written and oral sources from theoretical and technical perspectives. The data of this qualitative musicological study employing a historical method were gathered from written and oral sources relevant to the research problem, and semi-structured interview questions were applied to oral sources, within this framework, face-to-face interviews were conducted with eight of Niyazi Sayın's students. The collected data were analyzed using qualitative data analysis techniques, particularly descriptive and phenomenological analysis methods to reach the findings. According to the findings, it has been determined that the Niyazi Sayın ney school is based on three main pillars: Addition of new and original techniques to ney playing that did not exist in the past, individualized teaching methods related to ney training, and organological innovations related to the construction of the ney instrument. This thesis presents the findings identified in these three areas in detail and reveals the structural foundations of the school established by Niyazi Sayın in Turkey.