Göçmen kadınların deneyimlerinin kesişimsellikle incelenmesi: Beyoğlu örneği
Examining the experiences of migrant women through an intersectional lens: The case of Beyoğlu
  1. Tez No: 967202
  2. Yazar: CEREN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜN AKDURAN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırma, Beyoğlu'nda yaşayan veya çalışan Afrikalı kadın göçmenlerin göç süreçlerine kesişimsel bir perspektiften yaklaşarak onların deneyimlerini şekillendiren faktörleri analiz etmeyi amaçlamıştır. Bu doğrultuda, dokuz Afrikalı kadın ile yarı yapılandırılmış sorular aracılığıyla derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında katılımcıların göç öncesi karar alma süreçlerinden başlanarak Türkiye'deki göç deneyimleri ve gelecek planları bütüncül bir şekilde ele alınmıştır. Kesişimsel yaklaşımın sunduğu metodolojik imkanlar sayesinde kadın göçmenlerin deneyimlerinin çok katmanlı yapısı irdelenmiş, onlara avantaj ve dezavantaj sağlayan konumlar ortaya koyulmuş, bu sayede deneyimi en görünmez olan grupların deneyimi görünür kılınmıştır. Analizler, yasal statünün deneyimlerin farklılaşmasında belirleyici bir rol oynadığını ortaya koyarken toplumsal cinsiyet ve etnisitenin kesişiminde konumlanan deneyimlerin büyük ölçüde benzeştiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the factors shaping the experiences of African migrant women living or working in Beyoğlu through an intersectional perspective. In this context, in-depth interviews were conducted with nine African women using semi-structured questions. The research adopts a holistic approach, examining participants' migration experiences starting from their decision-making processes prior to migration, through their experiences in Turkey, to their future plans. Benefiting from the methodological possibilities offered by the intersectional approach, the research explores the multilayered nature of migrant women's experiences, identifies the positions that generate both advantages and disadvantages, and thereby renders visible the experiences of the most marginalized groups. The analysis reveals that legal status plays a significant role in differentiating individual experiences, while the experiences shaped by the intersection of gender and ethnicity tend to show substantial similarities.