Surface structuring of advanced materials at room temperature on a benchtop
Tezgâh üstü, oda sıcaklığında gelişmiş malzemelerin yüzey yapılandırması
- Tez No: 967221
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde, Inconel 718 gibi gelişmiş malzemelerin net şekillendirmeye yakını, özel ve maliyetli ekipman gerektiren yoğun enerjili yöntemler kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Ek olarak, en gelişmiş eklemeli imalat yöntemleri, bir seferde yalnızca bir iş parçasını işleyebilir ve bu da büyük ölçekli üretim için uygun olmayan daha uzun çalışma sürelerine yol açar. Bu çalışma, suda homojen koagülasyon yoluyla polivinil alkol (PVA) kullanımı ile Inconel 718 tozunun yeşil gövdesini oluşturma yöntemini önermektedir. Hazırlanan yeşil gövdenin hamur benzeri bir reolojisi vardır ve elle şekillendirilebilir veya bir kalıba itilebilir, böylece slip dökümde suyun buharlaşmasını beklemek gibi engeller ortadan kaldırılabilir. Ayrıca, hamur benzeri reoloji, 10 N mertebesinde kuvvetlerle damgalar, tekerlekler veya silindirler aracılığıyla desenlerin metal yüzeye uygulanmasına izin verir. Kendi kendine duran ve şekillendirilebilir metal hamur sistemlerinin kullanımı, oda sıcaklığında ve atmosfer basıncında, özel ve pahalı ekipmanlara ihtiyaç duyulmadan kısa sürede yüksek doğrulukla özelleştirilmiş geometrilerin oluşturulmasını sağlar. Bu çalışma, bu yöntem için bir temel oluşturur ve süreçte daha fazla ilerlemenin yolunu açar, sınırlı alan bilgisi ve ekipmana sahip olan bireyler ve KOBİ'ler için bu yöntemi imkânların kısıtlı olduğu bir ortamda dahi erişilebilir hale getirir.
Özet (Çeviri)
Currently, near-net shaping of advanced materials, such as Inconel 718, is performed using energy-intensive methods that require specialized and costly equipment. Additionally, the most advanced additive manufacturing methods can only process one workpiece at a time, leading to longer work times that are not suitable for large-scale production. This study proposes a method for forming a green body of Inconel 718 powder through the use of polyvinyl alcohol (PVA) via homogeneous coagulation in water. The as-prepared green body has a dough-like rheology and it could be shaped by hand or pushed into a mold eliminating the hurdles, such as waiting for the evaporation of water in slip casting. Furthermore, the dough-like rheology allows the application of patterns onto the metal surface via stamps, wheels, or rollers with forces that are on the order of 10 N. The use of self-standing and malleable metal dough systems enables the creation of customized geometries with high fidelity in a short time, without the need for specialized and costly equipment, at room temperature and atmospheric pressure. This study establishes a foundational basis for this method and paves the way for further advancements in the process, rendering it accessible even in frugal environments for individuals and SMEs without domain knowledge and with limited equipment.